Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier například zapochyboval, zda by v rámci své energetické bezpečnosti mělo Česko nechat případnou dostavbu Temelína ruské firmě, když „ruský režim neváhá vydírat a použít vojenskou sílu“.
Podle něj je třeba chování Ruska odmítnout. „Nic z toho, co se na Ukrajině stalo, ale neopravňovalo Rusy k vojenské agresi,“ říkal v ČRo a podle svých slov podporuje zavedení sankcí proti „ruskému režimu“. O zákonnosti takového kroku nepochybuje. „Zmrazení účtů představitelů ruského režimu by bylo zákonné. Jsme přece v mimořádné situaci,“ míní.
Dienstbier mimo jiné také varoval před možným „zabráním“ dalších oblastí Ukrajiny i Pobaltí. Mezinárodní společenství proto nemůže nechat počínání Ruska bez odvetných sankcí. „Jak říkal už Luboš Zaorálek, ruské menšiny se můžou stát rizikovým faktorem v jakékoli zemi,“ myslí si ministr pro lidská práva a je přesvědčen, že to nelze nechat jen tak.
Zastavení obchodu s Ruskem by mělo těžké následky
Místopředseda Evropského parlamentu Dr. Libor Rouček však na otázku čtenáře ParlamentníchListů.cz, zda zastavit či nezastavit obchodní vztahy s Ruskem odpověděl, že ne.
Profil
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr