Britská veřejnoprávní BBC upozornila na příběh dvou set žen z kibucu Be´eri, které se v sobotu ráno 7. října schovávaly v svých domech, zatímco ulicemi pochodovali ozbrojenci Hamásu a některé domy zapálili. Zatímco se ženy schovávaly ve svých domovech, podporovaly se a dávaly si rady, jak přečkat pravděpodobně nejkritičtější hodiny v jejich životě.
„Jak hodiny ubíhaly, kladly (si ženy) otázky: kde byla armáda? Proč pomoc trvala tak dlouho? Může prosím někdo hledat moji matku? Jak zamknu svůj trezor? Máme otevřít dveře muži, který tvrdí, že je voják? ptaly se. A od ostatních žen se jim dostávalo odpovědí,“ uvedla BBC.
Veřejnoprávní stanice upozornila, že nemohla vyzpovídat všech 200 aktérek, ale vyzpovídala alespoň tři z nich. Ty řekly, že nad územím kibucu létaly rakety. Ale to bohužel nebylo zdaleka vše.
„Brzy se ale ukázalo, že rakety nejsou jedinou hrozbou. Skupinou na whatsappu se rozšířila zpráva, že byl někdo zastřelen – a že v ulicích byli ozbrojení muži. Na záběrech CCTV ověřených BBC je vidět, jak malá skupina militantů Hamasu přijíždí k bráně kibucu před 6:00. Přijede auto, brána se otevře a ozbrojenci vběhnou dovnitř poté, co zastřelili pasažéry vozidla. Video o několik minut později ukazuje tytéž dva bojovníky Hamásu, jak procházejí náměstím se zbraněmi po boku. Další záběry, které jsou až příliš názorné na to, aby je sem zahrnuly, ukazují militanty v kibucu v 9:05, tři hodiny po prvním vstupu. Ukazují to stejné auto, na které se střílelo v prvním klipu s alespoň jedním vytaženým tělem, ležícím na silnici.,“ uvedla BBC.
Generální tajemník OSN António Guterres bije na poplach. Situace v Gaze dosáhla „nového nebezpečného minima“, poznamenal. Na jeho vyjádření upozornila agentura Reuters. „Potřebujeme okamžitý humanitární přístup do celé Gazy, abychom mohli dodat palivo, jídlo a vodu každému, kdo to potřebuje. I války mají pravidla,“ zdůraznil.
Americký prezident Joe Biden řekl, že považuje humanitární krizi v Gaze za prioritu, a že je odhodlán zajistit vrácení Američanů zajatých Hamásem jako rukojmí. „Naše týmy pracují v regionu – včetně přímé komunikace s vládami Izraele, Egypta, Jordánska a dalších arabských zemí a OSN – aby zvýšily podporu,“ řekl.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že mu izraelská strana ukázala fotografie a videa zvěrstev Hamásu; dítě „prošpikované kulkami“, teroristy useknuté hlavy a mladé lidi upálené ve svých autech. „Je to prostě zkaženost tím nejhorším představitelným způsobem,“ sdělil.
Izraelské bezpečnostní síly zabily v pátek na Západním břehu devět Palestinců a desítky zranily, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda uvedla, že je připravena na eskalaci na Západním břehu Jordánu a je v nejvyšší pohotovosti.
Nezisková organizace Human Rights Watch obvinila Izrael z používání munice s bílým fosforem při svých vojenských operacích v Gaze a Libanonu. Izraelská armáda to popřela. Vojáci naopak upozornili, že při dalším úderu na Gazu našli těla dalších zavražděných Izraelců. List Jerusalem Post upozornil, že palestinští teroristé z hnutí Hamás zavraždili na 1200 lidí a 3500 dalších zranili. Bylo kontaktováno na 120 rodin, jejichž člen byl unesen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.