Americký miliardář Elon Musk před blížícími se německými předčasnými volbami jednoznačně podpořil Alternativu pro Německo (AfD). „Jen AfD může zachránit Německo,“ napsal před časem Musk na sociální síti X, kterou vlastní.
Dosluhující německý kancléř Olaf Scholz z řad sociální demokracie se brzy ohradil a prohlásil, že Musk jako americký občan nepřijatelným způsobem zasahuje do německé předvolební kampaně.
„Co bude dál v Německu, záleží na vás – občanech. Majitelé sociálních sítí o tom nerozhodují,“ řekl Scholz ve svém letošním novoročním projevu.
Jenže německý deník Bild Scholzovi otloukl o hlavu jeho vlastní výroky z doby, kdy ve Francii probíhaly prezidentské volby, tedy z roku 2022, nebo když ve Francii probíhaly poslední předčasné volby, tedy v roce 2024.
Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?Anketa
V obdobném duchu Scholz vystoupil poté, co prezident Macron rozpustil parlament a vypsal předčasné volby. „Já například držím palce, aby se Francouzům (...) podařilo zabránit tomu, aby tam byla vláda, kterou vede pravicově populistická strana,“ pravil Scholz.
A český europoslanec Ivan David ukázal, že máslo na hlavě má zdaleka nejen Scholz, ale i mnozí další evropští politici. Podle Davida je na jejich příkladech vidět, že když stojíte na pomyslné správné straně, projde vám leccos, ale když nevyjete s vlky, narazíte.
Stačí se podívat např. na titulní stránky některých médií, když se Donald Trump stal prezidentem poprvé.
Německý magazín Der Spiegel tehdy uveřejnil titulní stranu, kde Trump nožem uřízl hlavu soše svobody. A to zdaleka nebylo všechno. Der Spiegel během pár let umístil Trumpa na titulní stranu osmadvacetkrát. A Trump na žádné z obálek nevypadá jako kladný hrdina. Mírně řečeno.
A pak je tu další věc.
„Friedrich Merz se vždy rád objevoval po boku technologických miliardářů, jako je Bill Gates. Léta dostával slušný plat od Blackrocku. Německá spolková vláda dokonce darovala miliony nadaci Clintonových – „uprostřed“ americké volební kampaně, jak jsme četli v roce 2016, během Trumpova prvního pokusu,“ napsal Ivan David o lídrovi dnes opoziční CDU Fridrichu Merzovi, který má nejblíže ke kancléřskému postu. Alespoň podle předvolebních průzkumů. Dovolával se přitom informací Philippa Guta, bývalého zástupce šéfa časopisu Weltwoche.
„Německá předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v současnosti zasahuje do volebních procesů v Rumunsku a Gruzii poněkud ‚agresivním a troufalým‘ způsobem. A jaké to zase bylo, když George Soros, další zahraniční miliardář, chválil Zelené jako ‚jedinou důsledně proevropskou stranu‘? Proč nedošlo ke vzpouře?“ ptal se Ivan David.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák