Ruská média píší lépe o Junckerovi než o Zemanovi, zjistily překvapivě Evropské hodnoty. A uletělo jim písmenko

15.08.2016 11:14 | Zprávy

Americký think-tank Atlantic Council publikoval analýzu, která se zabývá hodnocením evropských politických lídrů z pohledu ruských médií. Jejím spoluautorem je mimo jiné Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty.

Ruská média píší lépe o Junckerovi než o Zemanovi, zjistily překvapivě Evropské hodnoty. A uletělo jim písmenko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech

Jak konstatuje americký think-tank, šíření dezinformací je nedílnou součástí hybridní války, kterou vede Rusko proti Západu. „Hodnocení evropských politiků hromadnými sdělovacími prostředky v Rusku nám může říci hodně také o samotné ruské zahraniční politice. Analýza Jakuba Jandy, Veroniky Víchové a Františka Vrabela se zabývala více než 59 miliony ruskojazyčných článků z více než 22 tisíc zdrojů publikovaných mezi lednem 2014 a květnem 2016,“ uvádí The Atlantic Council.

Vedle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a německé kancléřky Angely Merkelové se analýza zabývá také politikem, kterého tvůrci nazvali François Holland. Není sice úplně jasné, koho tím mají na mysli, ale toto jméno nápadně připomíná francouzského prezidenta, který se ovšem jmenuje Hollande. Patrně tedy půjde o jeho osobu. Svoji pozornost však věnovali Janda, Vrabel a Víchová také českému prezidentu Miloši Zemanovi.

Celá studie ZDE

Právě Zeman je často svými odpůrci líčen jako velký příznivce Ruska a Vladimira Putina. Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina před dvěma lety dokonce označil Zemana společně s exprezidentem Václavem Klausem za „kolaboranty, kteří slouží Kremlu“. Jak ovšem vyplývá z grafu v analýze, jež zaznamenává pozitivní a negativní zmínky o evropských politických lídrech v ruských médiích, právě Zeman patří k těm, z pohledu ruských médií, k nejméně „oblíbeným“ státníkům.

Nejhůře v tomto ohledu dopadl bývalý britský premiér David Cameron, kterého ruští novináři zmiňovali v pozitivním slova smyslu jen asi v 37 % případů, Zeman se z devítky sledovaných politiků umístil hned za ním, když o něm ruská média informovala pozitivně ze 46 %. Naopak nejlépe v ruských médiích dopadl italský premiér Matteo Renzi s téměř 70 % pozitivního hodnocení a již zmiňovaný „Holland“, snad tedy skutečně prezident Francie Hollande.

Lépe než Zeman dopadli z pohledu ruských médií také Juncker, Merkelová, ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová a prezident EU Donald Tusk. Nicméně z analýzy vyplývá, že ze sledovaných evropských politiků se jméno Miloše Zemana v ruských médiích objevuje hned po Angele Merkelové jako druhé nejčastější. Českému prezidentovi věnovala ruská média ve sledovaném období dokonce větší pozornost než jeho francouzskému protějšku či italskému nebo britskému premiérovi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…