Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

29.05.2023 20:04 | Ze sítí

Slovensko je podle obsáhlého mezinárodního průzkumu slovenského think-tanku Globsec nejvíce nakloněné Rusku v otázkách souvisejících s konfliktem na Ukrajině. Jen 40 % Slováků například věří, že za válku je zodpovědné Rusko, a celých 34 % je přesvědčeno, že je to vina Západu. Slováci jsou podle průzkumu také nejméně naklonění setrvání v NATO a jen polovina obyvatel Slovenska věří, že Rusko je bezpečnostní hrozba.

Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Národním muzeem se v době konání protivládní demonstrace shromáždili podporovatelé Ukrajiny, Evropské unie i NATO

V rámci průzkumu think-tanku Globsec se ukázalo, že na Slovensku panuje více proruských a protizápadních nálad než v ostatních zemích střední a východní Evropy.

V otázce, kdo je zodpovědný za válku na Ukrajině se ukázalo, jak odlišně situaci vnímají země střední a východní Evropy. Zatímco 71 % Čechů je přesvědčeno, že za situaci je zodpovědné Rusko, jen 40 % respondentů na Slovensku si myslí, že za válku na Ukrajině je zodpovědné Rusko. Dalších 34 % pak věří, že za situaci je zodpovědný Západ, a 17 %, že za to může Ukrajina. Rusko nejvíce viní Poláci (85 %), Litevci (79 %) a Lotyši (74 %), spolu se Slovenskem nejméně viní Moskvu Bulhaři (44 %) a Maďaři (54 %).

V Maďarsku ale mají překvapivě největší podporu ukrajinští uprchlíci, kde si 90 % lidí myslí, že je potřeba v podpoře pokračovat. Dále mají uprchlíci velkou podporu v Lotyšsku (82 %), Polsku (81 %) a Litvě (79 %). V České republice je také vysoká podpora na úrovni 74 %. Ve zmíněných zemích je podpora ukrajinských uprchlíků větší než pocit, že jde pomoc Ukrajincům na úkor vlastních obyvatel.

I v této otázce se Slovensko řadí mezi země méně nakloněné Ukrajině, když si 69 % obyvatel myslí, že jde podpora uprchlíků na úkor vlastních občanů. Nejvíce skeptičtí jsou v tomto ohledu k pomoci uprchlíkům Bulhaři (71 %).

Za bezpečnostní hrozbu považují Rusko nejvíce země, které s Ruskem bezprostředně sousedí, jako je Polsko (88 %) a Litva (94 %). Velké procento lidí považuje Rusko za hrozbu i v České republice (79 %). Ve všech zemích, které se průzkumu účastnily, výrazně narostl počet lidí, kteří považují Rusko za hrozbu, ve srovnání s obdobím před válkou na Ukrajině.

Méně než polovina obyvatel Maďarska (48 %) považuje Rusko za hrozbu; v tomto ohledu je na tom podobně i Slovensko, kde jde o 54 % obyvatel.

Slovensko je spolu s Bulharskem zemí, kde si nejméně obyvatel přeje setrvání v Severoatlantické alianci, konkrétně je to jen 58 % respondentů. Navíc je vidět klesající tendence příklonu k NATO ve srovnání s předchozími třemi roky.  

Rostoucí trend je v posledních letech kvůli válce na Ukrajině naopak patrný v Polsku, kde je pro setrvání v NATO 94 % obyvatel, podobně jako Litva (88 %) nebo Maďarsko (89 %). Češi si také většinově přejí setrvání v alianci (85 %).

I v otázce vnímání Spojených států jako strategického partnera se řadí Slovensko spolu s Maďarskem na chvost. Jen 18 % Slováků vnímá USA jako partnera, stejně tak Maďaři (17 %). Nejvyšší čísla jsou v tomto ohledu opět u Polska (78 %) a pobaltských zemí sousedících s Ruskem, Litva (64 %) a Lotyšsko (63 %). V České republice vnímá lidé Američany jako klíčového spojence 42 % lidí.

Slovensko je také zemí s největším počtem obyvatel ze sledovaných států, kteří chtějí vystoupit z Evropské unie. Zatímco 28 % Slováků by z unie vystoupilo, jen 64 % dotázaných by zůstalo. Překvapením je situaci v Maďarsku, kde by i přes časté neshody s EU zůstalo 83 % dotázaných, což je více i než v České republice (75 % pro setrvání a 11 % pro odchod).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pro mne je hrozbou Fialova vláda nikoliv Rusko, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedrobeřek , 30.05.2023 8:28:45

|  13 |  0

Další články z rubriky

Agent provokatér? Podivnost kolem vraha z Magdeburku

10:52 Agent provokatér? Podivnost kolem vraha z Magdeburku

„Muž, kterého jiní odpadlíci od islámu považovali za nedůvěryhodného či dokonce za agenta provokatér…