Jedna z nejmenších zemí Evropy trpí kvůli protiruským sankcím, ke kterým se mezi prvními přihlásila. Problém je v tom, že naprostou většinu turistů v Černé Hoře v posledních letech tvořili právě Rusové. Všichni se prý shodují, že viníkem letošní katastrofální sezóny je politika Černé Hory vůči Rusku. O situaci informuje srbský server Nova i chorvatský deník Jutarnji list.
„V půlce července jsou na plážích místa na ručníky, prázdná plážová lehátka vyčkávají na unavené turisty, v restauracích nejsou nutné rezervace a noční kluby ,prosí' hosty, aby přišli rozehřát taneční parket. To je obrázek černohorského pobřeží uprostřed letní sezóny, který jsme neviděli ani během bombardování. Politika Černé Hory vůči Rusku, odkud dřív přilétala letadla naložená turisty, ale také finanční krize a vysoké ceny, podle místních nejvíce ovlivnily pád letošní sezóny,” uvádí portál Nova.
Místní lidé, pro které je turismus během letního období jediným zdrojem obživy, jsou nervózní. „Znepokojuje mě to, protože si pamatuji, že i rok 1999 během bombardování byl lepší. Padaly bomby, ale turistů tu bylo více než dnes. Politika naší země ve vztahu k Rusku nás připravila o turisty a příjmy, letecká doprava z Ruska je zakázána. Máme tu Ukrajince, ale to nejsou turisté a spíš jde o ženy a děti, kteří nijak neutrácí a čekají až se budou moct vrátit domů,” vypověděl prodejce suvenýrů z města Budva, nejoblíbenější černohorské destinace. „Je to fiasko, denní tržby jsou o 50 procent nižší než v minulých letech,” dodává.
„Současná politika nás zruinovala. Nejezdí sem ani turisté z Bosny a Hercegoviny nebo Makedonie. Lidi jezdí do Albánie, protože tam je levněji, tak proč by jezdili utrácet sem. Sezóna se totálně zhroutila. Na výlety, co prodáváme, nikdo nejezdí. Vučić v Srbsku rozdává poukazy lidem, aby zůstali na dovolené doma a utráceli doma. Do toho strašná politika Černé Hory vůči Rusku. Pro Rusy je strašně komplikované a drahé sem dorazit, když nemohou přiletět přímo jako dřív a navíc má mezi nimi Černá Hora už špatnou pověst kvůli tomu všemu. Dřív Rusové jezdili hlavně k nám, dnes jezdí do Turecka, Egypta nebo Řecka,” konstatoval turistický průvodce, který prodává výlety po celé Černé Hoře. Podle hoteliérů a restauratérů je pokles tržeb proti normálu minimálně o 40 procent.
Černá Hora je samostatným státem od roku 2006, kdy se oddělila od Srbska. Má zhruba 620 tisíc obyvatel. Přestože není tento ministát členem Evropské unie ani eurozóny, jako měnu používá euro. Od června 2017 je členem NATO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové
Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...
Další články z rubriky
17:50 Údajná střelba v Plzni. „Civilizovaný“ novinář hned spustil o škodlivých zbraních
V areálu plzeňské univerzity zasahuje policie po ohlášeném incidentu střelby. Po středeční šestnácté…
- 15:51 Tím se očkovat nemělo. 50 hlášení, ochrnutí, myokarditida. Podle lékaře SÚKL zametl stopy
- 16:40 Česká armáda. Voják promluvil, co zažil. Psal prý i Černochové. Bezvýsledně
- 8:31 Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji
- 8:13 Cizinci do politických stran v ČR, nařídil evropský soud. Právník Kuba: Pošlapání naší ústavy
- 19:35 Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali