Že válka na Ukrajině připomíná první světovou válku už bylo napsáno mnohokrát. Nicméně i více než 100 let starý konflikt se nakonec dostal do fáze, kdy se linie začaly pohybovat, protože už byly neudržitelné. Stejnou otázku si analytici kladou i u současné války, tedy kdy dojde ke zlomu.
Jedním z nich je například Tyler Weaver, známý pod přezdívkou Armchair Warlord. Ten tvrdí, že Rusové mohou zahájit ofenzívu na strategické úrovni na Ukrajině v podstatě kdykoliv si budou přát. Ale druhá věc jsou podmínky, tedy co by od ní očekávali a kdy budou vědět, že je čas poslat tanky.
Hlavní podle něho bude, jak úspěšná je ruská snaha rozdrtit síly Ukrajiny. Podotýká, že i přes nadšenou podporu od NATO a numerickou převahu Ukrajiny během většiny války mají Rusové rozhodně pozitivní poměr ztrát proti nepříteli. „Ukrajina si prožívá demografický kolaps zatímco ruská společnost vcelku válku ani nepocítila,“ říká.
Vrchní velení prý v této válce klade velký důraz na účinnost. „Mnohá ruská rozhodnutí na operačně-strategické úrovni lze vysvětlit jednoduše tím, že Rusové hledali co nejefektivnější způsoby, jak způsobit AFU masové ztráty s co nejmenším rizikem pro sebe,“ uvádí analytik. A vyvozuje z toho, že rozhodnutí přejít od pomalé poziční války k mobilní a rychlé bude vycházet ze stejného úsudku. Jinými slovy, ofenzívu na poražení Ukrajiny Rusové spustí, až budou ukrajinské síly zlomené z pozičního boje. Nebudou se podle něho snažit změnit styl boje jen tak, aby Ukrajince porazili v manévrech. „Současný průběh hry svědčí Rusům, takže nebudou spěchat, aby ho měnili,“ myslí si analytik.
Porovnává dvě úspěšné ofenzívy. Jednak operaci Bagration za druhé světové války a pak Ho Či Minovu ofenzívu z roku 1975. Podotkl, že operace Bagration zničila nacistickou skupinu armád Střed. Ale za cenu 180 000 mrtvých. Zatímco Ho Či Minova ofenzíva měla ztráty „jen“ 8 000 a ukončila válku ve Vietnamu. Dle analytika je jasné, kterou variantu Rusové chtějí. „Mají strategický vhled a vidí, že současná Ukrajina jako zkorumpovaný a hluboce nefunkční předsunutý stát podporovaný nekonečnou zahraniční pomocí je mnohem podobnější Jižnímu Vietnamu než nacistickému Německu,“ soudí o ruských analytických schopnostech Weaver.
Takže co se bude dít v praxi? Rusové dle analytika budou nadále metodicky „pošťuchovat“ Ukrajinu, dokud se nějaká část fronty nezbortí do hloubky a pak „přijde peklo“. „To by se mohlo stát poměrně brzy – například nedávné ruské manévry v Charkově měly pravděpodobně tento plán urychlit – ale bez ohledu na to bude ministerstvo zahraničí krátce poté žhavit své vrtulníky,“ naráží analytik na to, jak byla evakuována americká ambasáda v Jižním Vietnamu.
I've pointed out on many occasions that the Russians have the capability to launch a strategic offensive in Ukraine basically any time they want to.
— Armchair Warlord (@ArmchairW) June 25, 2024
But what I have not addressed is conditions. What would they want it to look like? How would they know when to "roll tanks?"??… pic.twitter.com/SEN7vugAek
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta