Rvačka o Radu ČT, pokus o repete televizní krize. Petr Žantovský ukazuje na vytrvalé sběratele trafik

20.03.2021 8:06 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Hloupost neomlouvá ani v politice, a tak by ji předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová měla po urážce všech oběti nacistického režimu na území Čech a Moravy opustit. V pravidelném přehledu mediálních zajímavostí nemůže chybět dění při výběru kandidátů na členství v Radě ČT. Samostatnou kapitolou mezi adepty byl člen správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Michal Klíma. Na jeho výzvu po vyvolání diskuse, jak má televize veřejné služby vypadat, mu Petr Žantovský radí, ať změní zákon a napíše do něj, že Česká televize má za povinnost vydělávat svým manažerům miliony a kašlat na své poplatníky. Ale do té doby platí stávající zákon o ČT.

Rvačka o Radu ČT, pokus o repete televizní krize. Petr Žantovský ukazuje na vytrvalé sběratele trafik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Úvod přehledu mediálních zajímavostí patří výroku, který se už stal předmětem diskusí, polemik a kritik. „Jde o historickou neznalost paní Pekarové Adamové, která ohodnotila nacistický protektorát jakožto autonomní zřízení na území Čech a Moravy po 15. březnu 1939. Dobře to vystihl předseda Trikolóry Klaus mladší, když řekl, že buďto Pekarová cíleně lže, nebo nezná význam slova autonomní, nebo nezná českou historii, nebo popírá nacistické zločiny spáchané na českých občanech. Podle mě všechny tyto čtyři důvody, jeden vedle druhého, by měly být důvodem k okamžité rezignaci paní Pekarové Adamové z celého politického života. I když možná jenom z hlouposti – možná to nebyl cíl, ale to je nepodstatné, hloupost neomlouvá v politice ani jinde – touto větou urazila všechny oběti nacistického režimu na území Čech a Moravy,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Upozorňuje na to, že předsedkyně TOP 09 se tímto vyjádřením dotkla jádra neskutečného problému. „Možná už je produktem špatného vzdělávacího systému, možná jí opravdu někdo předkládal historii tak, že to byl vlastně autonomní režim, který kooperoval s nacismem, ale autonomně. Je jí 36 let, možná už absolvovala školy, které byly takto zdeformované. Ale ani to ji neomlouvá, protože když se chce jako ústavní činitel vyjadřovat k nějaké historické události, tak se o ní musí snažit získat informace všeho druhu. To vyjádření je naprosto bizarní, protože jako by předznamenávalo pokračování věty ve smyslu, když jsme tedy byli ten autonomní stát, tak jsme vlastně neměli co protestovat proti nacistům, že jsme neměli co provést atentát na protektora Heydricha a že jsme si jakoby vykoledovali tu represi během heydrichiády trochu sami. Vždyť jsme přece byli autonomní stát, tak co jsme si stěžovali,“ naznačuje mediální analytik možný směr uvažování šéfky TOP 09.

Předsedkyně TOP 09 si stoupla do řady s Posseltem

Takhle to sice Markéta Pekarová Adamová nedopověděla, ale někdo by takové pokračování mohl z jejích slov vyvodit. „To už jsou důsledky, které způsobuje její použití slova autonomní. Je to naprosto trestuhodné a neomluvitelné. Tímhle výrokem se ta dáma a její strana postavily opravdu do jedné řady s Berndem Posseltem a Sudetoněmeckým landsmanšaftem, kteří přece tvrdí to samé už sedmdesát let. Myslím si, že nejlépe se k tomu, co řekla, postavil pan poslanec Zahradil. Ten v reakci vzkázal, že je to poslední kapka k důvodům, proč ji nebude volit, a že proto pojede s voličským průkazem volit do jiného obvodu, aby nemusel na kandidátce Spolu volit ji. To je vzhledem ke společné koalici ODS s TOP 09 a s lidovci docela silné politické gesto a panu Zahradilovi za to tleskám,“ oceňuje Petr Žantovský a to tím víc, že nezkušená předsedkyně přidala ještě další nepravdu.

Má na mysli její slova, že by ruský velvyslanec měl s pokorou uctít oběti vpádu vojsk Varšavské smlouvy. „Paní Pekarové Adamové, ona to nepamatuje, bych připomněl, že to byl Michail Gorbačov, kdo před více než třiceti lety vyslovil omluvu za vstup vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Tak jsme si jistou pokoru z této strany už zažili a není třeba ji vynucovat podruhé a ještě navíc v takové trapné souvislosti s německým protektorátem. Ale potom se dozvídám, že patrně čerpala informace z internetové encyklopedie Wikipedia, kde to slovo autonomní je. Ale jestli tohle je pro někoho absolutně důvěryhodný zdroj, tak nemá co dělat v Parlamentu ČR. Na naší vysoké škole vyhazujeme studenta od zkoušky nebo ze seminárních prací, když použije Wikipedii jako zdroj. A ti přišli z gymnázia a nejsou to vrcholní ústavní činitelé. Takže v tomto případě provedla paní opravdu velký coming out,“ poukazuje mediální odborník.

Kritizují politizaci ČT, ale sami ji chtěli jako radní politizovat

Následně svou pozornost obrací k více než padesátce zájemců, kteří se před poslanci z Volebního výboru ucházeli o nominaci mezi 12 vybraných, z nichž plénum Sněmovny zvolí nové čtyři členy Rady ČT. „Všichni víme, že rvačka o místa v Radě České televize nemají souvislost s ničím jiným než s podzimními volbami a se snahou ovládnout Českou televizi po vzoru roku 2000. Je tu zřetelná snaha o televizní krizi číslo dvě, zapojují se do toho různé milionové chvilky, které vyhrožují demonstracemi a tak dále. To vytváří nátlakovou atmosféru na Volební výbor a posléze nepochybně na plénum Poslanecké sněmovny, aby rozhodovali nějak a v něčím zájmu. Jsem fascinován tím, jak se nám sem vracejí ti Martinové Mejstříkové a všichni ti protagonisté explicitně politických kruhů jako Petr Placák, Jiří Šesták, bývalý senátor a bývalý ředitel českobudějovického divadla, naprosto jednoznačně politický figurant,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…