Bezprostředně po vyhlášení výsledků referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie se libra propadla vůči dolaru na nejnižší úroveň od roku 1985. Po dvou týdnech se však zdá, že se začíná libra pozvolna dostávat z nejhoršího. Po téměř osmiprocentním „sešupu“ dnes libra posílila o 0,2 %. Experti se shodují, že trhy pozitivně zareagovaly na přijatá opatření britské vlády a centrální banky, jejímž cílem je stimulovat ekonomiku země.
„Nižší daně u právnických osob a další opatření trh přivítal a v blízké budoucnosti z toho může libra profitovat. Slabší libra však také může vyvážit britskou ekonomiku,“ cituje Bloomberg Imreho Speizera z Westpac Banking Corp. Britské ministerstvo financí v čele s Georgem Osbornem se rozhodlo snížit daňovou sazbu na 15 % ve snaze udržet zahraniční investory na britském trhu. Daňové zatížení se tak přiblíží k Irsku, kde činí daň 12,5 %.
Britský deník Daily Mail také informuje o velkém očekávání mnoha zemí, které se již údajně „třesou“ na dojednávání nových obchodních smluv s Velkou Británií, která bude moci po vystoupení z Evropské unie opět uzavírat dohody nezávisle na bruselské byrokracii. Brzy by měla začít vyjednávání s Austrálií, Jižní Koreou a Indií. O slovo se již podle britského deníku hlásí také Spojené státy.
Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan již vyzval k započetí jednání, na jehož konci by měla být dohoda o volném obchodu s Velkou Británií. Podle Ryana by měl Washington projevit svoji solidaritu a ujistit Brity po brexitu o nutnosti zachovat úzké vazby mezi oběma zeměmi. „Velká Británie byla vždy klíčovým partnerem naší země a my jí musíme ve složitém období po odchodu z Evropské unie být nápomocni.“
Jak poukazuje Daily Mail, Ryanův smířlivý komentář je v ostrém kontrastu s vyjádřeními prezidenta Baracka Obamy. Ten konstatoval, že po brexitu se stane Británie pro Spojené státy z obchodního hlediska méně zajímavou. „Musíme zdůraznit, že Britové jsou našimi nepostradatelnými partnery. Obě země po dlouhá desetiletí pojí zvláštní vazby. Proto bychom rozhodně měli uzavřít obchodní dohodu s Velkou Británií co nejdříve,“ dodal Ryan.
Premiér David Cameron se již setkal se zástupci největších britských firem a mimo jiné konstatoval, že by se neměli příliš fixovat na země Evropské unie a hledat příležitosti po celém světě. Ministr pro obchod lord Mark Price by měl v nejbližších týdnech navštívit Čínu, Hongkong a Brazílii. „V úzkém kontaktu je také ministerstvo s Austrálií a Jižní Koreou. Nový Zéland již nabídl své nejlepší vyjednavače, aby nám pomohli překlenout budoucí překážky,“ píše Daily Mail.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro