S nedostatkem ochranných pomůcek nebojuje jenom Česká republika

18.03.2020 12:24 | Zprávy

Nedostatek roušek a dalších ochranných pomůcek řeší víceméně celá Evropa. Respektive ty země, ve kterých se nošení ochranných pomůcek rozšířilo. V neděli 22. března by mělo do České republiky dorazit z Číny 30 milionů roušek, vláda je plánuje rozdat a jejich nošení pak bude povinné. Již nyní platí v Praze povinnost nosit roušku v MHD, ale i v obchodech, které zůstaly otevřené.

S nedostatkem ochranných pomůcek nebojuje jenom Česká republika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zakrývající ústa a nos povinná. Ovšem i venku ji většina obyvatel nosit začala

Největším exportérem a výrobcem roušek a ochranných potřeb je právě Čína. V momentě, kdy nákaza naplno propukla v této zemí, tak i jim tyto pomůcky začaly docházet a žádali o pomoc další země. V ten okamžik zakázali export, a právě tyto dodávky teď chybí. Od té doby se vykoupily zásoby a trh je v podstatě prázdný.
 
Státy si na hranicích zadržují dodávky zdravotnických ochranných pomůcek a již se několikrát stalo, že stát podepsal smlouvu s dodavatelem, má termín dodání, ale chvíli předtím je zásilka přeprodána jinam. Ve většině zemí zaznívají výzvy, aby lidé roušky šili sami a třeba nejen pro sebe, ale i pro potřebné. 
 
 
Kritizovat za nedostatek vládu, je v tuto chvíli minimálně sporné. Všichni členové vlády, krizového štábu, lékaři, zdravotnický personál, policisté, vojáci nebo záchranáři pracují na hranici, nebo spíše za hranicí možností, dělají nepopulární opatření, u kterých je nejasný výsledek. 
 
Podívejme se, jak jsou na tom s ochrannými pomůckami ostatní země. Začneme hned na Slovensku, kde je ochranných pomůcek také nedostatek. Slovensko mělo zarezervované dva miliony roušek na Ukrajině, ale Německo je přeplatilo a roušky si odvezlo. Z průzkumu slovenské lékárnické komory vyplývá, že jen 1,23 procenta veřejných lékáren, které se do průzkumu zapojily, mají dostatek ochranných pomůcek a téměř 90 procent nedisponuje dezinfekčními prostředky na prodej zákazníkům. Třetina lékáren nemá dostupné dezinfekční prostředky ani na dezinfekci svých prostorů, druhá třetina má zásoby dezinfekce na týden a poslední třetina na pouhý měsíc. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

20:39 „Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

Rozhodnutí rumunského ústavního soudu o anulování výsledku prvního kola prezidentských voleb vyvoláv…