S nedostatkem ochranných pomůcek nebojuje jenom Česká republika

18.03.2020 12:24 | Zprávy

Nedostatek roušek a dalších ochranných pomůcek řeší víceméně celá Evropa. Respektive ty země, ve kterých se nošení ochranných pomůcek rozšířilo. V neděli 22. března by mělo do České republiky dorazit z Číny 30 milionů roušek, vláda je plánuje rozdat a jejich nošení pak bude povinné. Již nyní platí v Praze povinnost nosit roušku v MHD, ale i v obchodech, které zůstaly otevřené.

S nedostatkem ochranných pomůcek nebojuje jenom Česká republika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zakrývající ústa a nos povinná. Ovšem i venku ji většina obyvatel nosit začala

Největším exportérem a výrobcem roušek a ochranných potřeb je právě Čína. V momentě, kdy nákaza naplno propukla v této zemí, tak i jim tyto pomůcky začaly docházet a žádali o pomoc další země. V ten okamžik zakázali export, a právě tyto dodávky teď chybí. Od té doby se vykoupily zásoby a trh je v podstatě prázdný.
 
Státy si na hranicích zadržují dodávky zdravotnických ochranných pomůcek a již se několikrát stalo, že stát podepsal smlouvu s dodavatelem, má termín dodání, ale chvíli předtím je zásilka přeprodána jinam. Ve většině zemí zaznívají výzvy, aby lidé roušky šili sami a třeba nejen pro sebe, ale i pro potřebné. 
 
 
Kritizovat za nedostatek vládu, je v tuto chvíli minimálně sporné. Všichni členové vlády, krizového štábu, lékaři, zdravotnický personál, policisté, vojáci nebo záchranáři pracují na hranici, nebo spíše za hranicí možností, dělají nepopulární opatření, u kterých je nejasný výsledek. 
 
Podívejme se, jak jsou na tom s ochrannými pomůckami ostatní země. Začneme hned na Slovensku, kde je ochranných pomůcek také nedostatek. Slovensko mělo zarezervované dva miliony roušek na Ukrajině, ale Německo je přeplatilo a roušky si odvezlo. Z průzkumu slovenské lékárnické komory vyplývá, že jen 1,23 procenta veřejných lékáren, které se do průzkumu zapojily, mají dostatek ochranných pomůcek a téměř 90 procent nedisponuje dezinfekčními prostředky na prodej zákazníkům. Třetina lékáren nemá dostupné dezinfekční prostředky ani na dezinfekci svých prostorů, druhá třetina má zásoby dezinfekce na týden a poslední třetina na pouhý měsíc. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

13:03 Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

Korporáty potřebují otroky, nikoliv svobodně přemýšlející lidi s logickým myšlením. Pro vazalský stá…