S ruskou ambasádou intenzivně jednáme o počtu diplomatů, prohlásil nedávno v ČT Petříček. Rusové to popřeli. A takto mluvil ministr dnes

19.12.2018 18:40 | Zprávy

Hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Znovu vysvětloval, jaký je rozdíl mezi paktem o uprchlících a paktem o migraci z pera OSN. Prozradil, že pro přijetí paktu o uprchlících hlasovala i většina ministrů za Babišovo hnutí ANO.

S ruskou ambasádou intenzivně jednáme o počtu diplomatů, prohlásil nedávno v ČT Petříček. Rusové to popřeli. A takto mluvil ministr dnes
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

Platí, že Česká republika bude dnes hlasovat proti globálnímu kompaktu o migraci,“ prohlásil hned v úvodu pořadu Petříček. „My jsme vyjednávali o tomto kompaktu s partnery v EU a bohužel v poslední době se naše společná pozice začala drolit, až nakonec Česká republika usoudila, že bude lepší nepřipojovat se k tomuto kompaktu,“ pokračoval Petříček s tím, že globální pakt o migraci nedostatečně rozlišuje legální a nelegální migraci. Proto prý bylo lépe ho nepřijímat.

Kromě České republiky se proti tomuto paktu postavily Rakousko, Maďarsko, Spojené státy, ale např. i Austrálie.

„Pakt o migraci je však zcela něco jiného. Je velký rozdíl mezi pojmem uprchlík a migrant. Pojem uprchlík je v mezinárodním právu jasně definován, jsou to lidé nucení odejít ze své země, protože jsou doma pronásledovaní z důvodů politických, náboženských i jiných. V případě uprchlického kompaktu je to vlastně akční plán, jak řešit uprchlické krize, jak projevovat solidaritu se zeměmi, které jsou zasaženy uprchlickou krizí,“ řekl Petříček.  

„Solidaritu s uprchlíky jsme projevovali už v minulosti, takže pro Česko to vlastně není nic nového,“ řekl Petříček. Pakt OSN o uprchlících je tedy spíše apelem vůči jiným zemím, které v minulosti nepomáhali tolik jako Česko.

Babiš odmítl podepsání paktu o uprchlících, ale na vládě byl podle Petříčka přehlasován. Petříček si nebyl jist, zda se Babiš při hlasování nezdržel či hlasoval proti. Rozhodnutí vlády po věcné diskusi bylo jednoznačné. Nejsou tam věci, které někteří politici zmiňují, jako je třeba povinné přerozdělování uprchlíků. I to byl důvod, že se vláda přiklonila k podpoře paktu. „Velká většina ministrů ANO to také podpořila,“ zdůraznil Petříček.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…