Sachs v rozhovoru uvedl, že svět už řeší řadu krizí, například změnu klimatu, a proto se hrozí vždycky, když USA nebo někdo jiný svět rozděluje, než aby se snažili vytvořit základ pro spolupráci. Současná doba je podle něho nebezpečnější a více krizová než jakákoliv jiná v moderní historii. „Jsme nejblíže k jaderné válce od kubánské krize před 60 lety,“ usuzuje Sachs.
Připomenul, že vláda Spojených států má nejsilnější armádu na světě, základny v 80 zemích v celkovém počtu 800 a historii pořádání státních převratů skrze akce tajných služeb. „Což jsem studoval a viděl i na vlastní oči,“ podotkl. „A vím, že USA neposkytuje tento základ pro spolupráci, i když je to nejmocnější země na světě a má velkou zodpovědnost vůči světu, aby se chovala mnohem lépe, než se chová teď,“ pokračoval ekonom.
Sám se přiřadil k těm, kteří věří, že politika by měla sloužit k řešení problémů, ne jako nástroj udržení moci. A to i přesto, že politika je velmi často to druhé. I když to může být kritizováno jako naivní, podle Sachse je zase naivní pokračovat v politice, která vede k nukleární katastrofě. „To já nemíním tolerovat. Nebudu jen tak sedět a říkat: To je prostě politika, tak vyhodíme svět do vzduchu. Ani náhodou, dokud mám hlas, sílu a znalost toho, co se děje, tak budu kritizovat takové cynické a hrubé jednání,“ prohlásil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas