Energetická krize řadu lidí přivedla k úvahám o tom, na čem by se dalo ušetřit. Někteří lidé méně topí, ostatně teplejší počasí, které nás provázelo pár dní v měsíci říjnu, k tomu vybízelo. Další lidé šetří také teplou vodou při sprchování.
Ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN Jozef Síkela už na konci srpna v rozhovoru pro Blesk.cz prozradil, že se sprchuje kratší dobu. A v horkém letním měsíci prý také vypínal klimatizaci.
„Ke svému velkému nepohodlí jsem udělal několik opatření. Mám rád velmi chladné místnosti a chladil si dům a ložnici klimatizací. Teď jsem přestoupil na španělský model, kde omezili klimatizování na maximálně 27 stupňů. Takže jsem ji přestal používat. Zároveň jsem řešil, nakolik mohu vlastně snížit teplotu v kotli, aby tam nevznikla možnost infekce nebo plísní, a výrazně jsem zkrátil dobu na sprchování, kdy jsem se dostal na pět minut,“ prozradil Síkela.
Odbornice na hygienu profesorka Sally Bloomfieldová však prohlásila, že lidé se mohou sprchovat ještě méně. Je přesvědčena, že se nemusejí sprchovat téměř vůbec.
„Na našem těle jsou mikroby, které produkují nepříjemný zápach, ale nejsou pro nás škodlivé. A důvod, proč se koupeme a sprchujeme, je ten, že se chceme těchto pachů zbavit a chceme se cítit příjemně. To je v pořádku – ale pokud jde o prevenci nemocí, opravdu to není důležité,“ poznamenala pro BBC Radio 5 Live Breakfast. Vyjádření převzal také britský The Mirror. „Nemusíme se sprchovat ani mýt vůbec. Důvodem, proč to děláme, je snaha být společensky přijatelní,“ dodala ještě.
Jako druhý zdroj web našel jinou expertku, která tak radikální nebyla. Podle ní postačí sprcha jednou až dvakrát týdně. Měli bychom se ale osprchovat před vstupem do bazénu, abychom své mikroby nepředali ostatním návštěvníkům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp