Okamžik, kdy Chiellini neurvale přidržel za dres Bukaya Saku a poslal ho nekompromisně k zemi, leží anglickým fanouškům stále v žaludku. V reakci na to dokonce sepsali petici volající po tom, aby se finále opakovalo. „Italští hráči tahali Angličany jako otroky,“ citují z petice zahraniční média. Petici za nové finále podepsalo do dneška téměř 100 tisíc jedinců.
Jsou přesvědčeni, že Chiellini měl být za takový zákrok vyloučen. Podle tvůrců petice měla následovat červená karta, sudí Björn Kuipers ale vytáhl jen žlutou, VAR jej nevyzval ke korekci.
Zbytek světa si však z tohoto nevídaného faulu dělá naopak legraci. Netrvalo dlouho a vzniklo meme, po internetu tak kolují stovky vtipných koláží a videí připomínajících Chielliniho faul na Bukayo Saku.
Někteří si dokonce nechali tento okamžik, který se zřejmě zapíše do historie třeba jen domnělých historických fotbalových křivd, vytetovat na svou kůži. To velmi zaujalo šéfa italské protiimigrační populistické strany Liga Mattea Salviniho, který tetování, jak italský stoper Giorgio Chiellini tahá za tričko ofenzivního hráče Bukayo Saku snažícího se dosáhnout na pohár vítězů, neváhal sdílet na svém facebooku.
Podle některých tím jen přiživil spekulace, že Chielliniho faul v sobě nese rasistický podtext. Salvini zákrok Chielliniho proti černému anglickému hráči v podstatě pochválil. „Tohle tetování vyhraje všechno,“ připsal Salvini.
Nutno připomenout, že útoky na to, že jsou Italové rasisté, přicházely už několik dní před samotným finále. Emoce vzbudila nominace Itálie na letošní evropský šampionát; podle některých je totiž italský výběr trenéra Roberta Manciniho nedostatečně multikulturní.
Jak informoval deník Il Giornale, právě výběr fotbalistů, v němž není jediný hráč tmavé barvy pleti, byl silně kritizován. Kritika přicházela především ze sousední Francie. Tamní fotbaloví fanoušci se na Twitteru podle Il Giornale do italského výběru tvrdě pustili.
Italům psali například to, že „Mussolini by byl hrdý“, máte „tým Ku-Klux-Klanu“, jste „italští rasisté“, nebo že jde o „rasistickou facku“. Italští fandové se proti tomu ohrazovali ve smyslu, že když je situace opačná, nikdo s tím problém nemá, nebo používají ironii. V jedné z reakcí například fanoušek píše, že až si Francouzi všimnou, že Itálie nenominovala jedinou ženu, pak teprve nastane pořádný problém.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.