„Budu chtít tlačit na to, abychom růst mezd kompenzovali zrušením superhrubé mzdy, to je sedm procent hrubého, pět procent čistého. Myslím si, že v době krize to je ve veřejném sektoru dostatečné. Musíme vnímat i to, že nemůžeme pokračovat v rozevírání nůžek mezi veřejným a soukromým sektorem, protože očekáváme minimálně stagnaci růstu průměrné mzdy, jestli ne mírný pokles,“ uvedla ministryně Schillerová, s tím, že to neplatí v případě učitelů. Těm slíbili průměrný plat 45 tisíc korun v roce 2021, a to dodrží.
Zmínila, jaká opatření by měla kompenzovat deficit chronicky nafouklý. Jde o zrušení superhrubé mzdy. „Rozhodně nebudeme v tuto chvíli plošně zvedat daně, v době, kdy se firmy vzpamatovávají a budou vzpamatovávat z takovéto těžké krize, kdy možná budou některé z nich bojovat i o holou existenci, kdy občané naopak potřebují stimulovat,“ dodala Schillerovi.
Nyní podle ministryně financí stimulují ekonomiku spotřebně, ale i investičně. „Vezměte si, že poslední novelou jsme navýšili investice zhruba na 200 miliard, dali jsme 13,4 miliardy do kompenzačního bonusu obcím, 35 miliard jsme dali do dotačních programů,“ podotkla, s tím, že Česko by mohlo mít zase vyrovnaná rozpočet v roce 2028. „Mohli bychom být zhruba na číslech, na kterých jsme byli před pandemií,“ věří Schillerová.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab