„Se zvýšením daně z alkoholu a tabáku lze souhlasit. Současně musí dojít ke snížení daně z příjmu, aby se nezvyšovala daňová zátěž obyvatel. V této situaci je ale více než jasné, že k tomu vláda přistupuje proto, že jí docházejí peníze a ona se snaží díry v rozpočtu nějak vykrýt,“ uvedl k tomu předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Zároveň odmítl návrh MF na změnu metody tvorby a daňové uznatelnosti technických rezerv u pojišťoven. Podle Stanjury je to fakticky zavedení sektorové daně pro pojišťovny. „Hnutí ANO tuto daň sice slovně odmítá, ale ministryně (financí Alena) Schillerová ji pod názvem zdanění technických rezerv pojišťoven navrhuje. Navíc musím upozornit, že vláda chce zdanit peníze klientů pojišťoven, které jsou určeny k vyplácení budoucích škod,“ doplnil.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že v roce 2013 sliboval premiér Andrej Babiš (ANO), že ušetří v rozpočtu 200 miliard korun. „Neušetřil nic, výdaje naopak zvýšil od té doby o 350 miliard korun. Vláda rozhazuje dál a chybějící peníze chce vybrat zvyšováním daní. A tak pořád dokola. TOP 09 bude zásadně proti,“ uvedl.
Navržené zvýšení spotřebních daní je podle tabákové společnosti Japan Tobacco International (JTI) extrémní a bezprecedentní, může vést k destabilizaci trhu. Skokové zdražení povede ke zvětšení černého trhu, sdělil dnes v reakci na návrh Ministerstva financí mluvčí firmy Jiří Hauptmann. Na riziko zvětšení černého trhu poukázala i společnost Philip Morris. Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, by měly stoupnout příští rok o zhruba deset procent. Podle British American Tobacco se ale může množství vybraných peněz snížit.
Změny, jejichž cílem je zvýšit příjmy veřejných rozpočtů, by měly platit podle plánů ministerstva od ledna 2020. Kromě tabáku by měla vzrůst spotřební daň z lihu či z některých hazardních her. Veřejné rozpočty by podle propočtů MF měly změnami získat v letech 2020 a 2021 každoročně přes deset miliard korun.
Zvýšení spotřební daně podle Hauptmanna zdraží krabičku cigaret o 12 až 13 Kč. „Toto nynější skokové zvýšení cen cigaret vede k nárůstu černého trhu a ke zvýšení legálních nákupů tuzemských rezidentů v okolních zemích, které již nyní mají cenovou hladinu pod úrovní ČR,“ sdělil ČTK. JTI podle něj podporuje zvyšování daně postupně, nikoliv skokově.
U tabáku ke kouření by měla daň stoupnout o 224 korun na 2460 korun za jeden kilogram tabáku včetně zahřívaného. Za jednu cigaretu by měla být minimální spotřební daň 2,9 koruny, nyní je 2,63 koruny. „Maximální celoroční dopad navrženého zvýšení na příjmy státního rozpočtu v roce 2020 činí 7,7 miliardy korun, v případě účinnosti změny sazeb od 1. února 2020 pak 6,8 miliardy korun. V roce 2021 se pak předpokládá maximální celoroční dopad 9,2 miliardy korun. Očekává se též, že možné zvýšení ceny tabákových výrobků povede k mírnému poklesu poptávky,“ uvedlo MF v materiálu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk