Proces stahování velvyslanců a nasazování místo nich chargé d'affaires bude podle ministra probíhat postupně, když bude nutnost. Ta už prý nastává u některých případů. "Řekl bych, že Švýcarsko je pomalu načase. Ostatní ještě chvíli počkají," dodal Schwarzenberg s tím, že současní velvyslanci v dotčených zemích mají právo se vrátit. Ať už kvůli věku nebo jiným problémům.
O svém rozhodnutí nemusel informovat ani premiéra Petra Nečase (ODS), protože vysílání chargé d'affaires je výlučná pravomoc ministra zahraničí a vybrané lidi nemusí nikdo jiný schvalovat. Ministr ale popírá, že by byly pravdivé spekulace, že na něj spolupracovníci tlačí, aby je umístil na ambasády a nemuseli tak čekat na Zemanovo rozhodnutí za český plat.
K oslabení dojít může
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se obává, že vysláním chargé d'affaires namísto velvyslanců dojde k oslabení vyjednávací síly v zahraničí. Schwarzenberg nepopřel, že to může být problém. "Podívejte se, já jsem ten problém nevytvořil. Co mám dělat? Musím se jen se situací nějak vypořádat," míní.
Popularita ho nechává klidným
V posledním průzkumu obliby politiků agentury STEM ztratil Schwarzenberg devět procent. Hlavu si z toho ministr ale dle svých slov nedělá. "To stoupá a klesá a o to se moc nestarám. Ani jsem o poklesu popularity nevěděl. Bylo mi jasné, že nějaký čas po volbách to bude klesat. A je to pochopitelné, ale moc mi to nevadí. Člověk se nesmí obhlížet, zda je zrovna populární, nebo není. Musí dělat politiku podle nejlepšího vědomí a svědomí," uzavřel ministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr