Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přislíbil stomilionovou pomoc regionu nejvíce postiženému uprchlickou krizí – zemím v okolí Sýrie. Je to dost vzhledem k tomu, jak velkou krizi uprchlická vlna představuje? O tom, zda bychom neměli dělat více, v pondělních Událostech, komentářích diskutovali exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).
„Já jsem rád, že se ty peníze našly, protože jak EU, tak Česko začínají reflektovat ten fakt, že je třeba pomáhat v místě konfliktu. Neříkám, že by ta pomoc nemohla být větší, ale odpovídá našim možnostem... Náš předseda Pavel Bělobrádek k tomu poznamenal, že je to investice do naší bezpečnosti,“ konstatoval v úvodu Benešík.
Podle Schwarzenberga bychom měli poslat více peněz do Chorvatska či Maďarska, které jsou chudší než my, ale uprchlická krize se jich dotýká více než nás. Nemáme tolik peněz jako Němci, ale jako středoevropský stát bychom mohli poskytnout více pomoci. „Kdybychom Slovinsku nebo Maďarsku opravdu pomohli, tak by další půlmiliarda byla dobrá,“ doplnil předseda TOP 09.
Benešík zopakoval, že tyto peníze představují investici do naší budoucnosti, takže bychom mohli poslat dalších 200 milionů korun. Uvidíme, zda se to podaří. „My ale chceme mít jistotu, že se tyto peníze neztratí, proto investujeme peníze do konkrétních projektů... Do vylepšení života lidí v uprchlických táborech, aby z nich neodcházeli,“ popsal svou představu lidovecký politik. Konkrétně může jít o výstavbu škol, budování rozvodů vody, elektřiny a tak podobně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp