Politikům konkrétně vadí, že členy rady ČNB vybírá a jmenuje prezident. Zeman totiž před nedávnem jmenoval novým členem rady bývalého premiéra Jiřího Rusnoka, který nahradil Evu Zamrazilovou.
„Když může Senát vybírat ústavní soudce, tak by mohl vybírat i členy ČNB," uvedl pro ČT Stanislav Polčák, poslanec za TOP 09. „Do budoucna zde hrozí to, že nějaká finanční skupina podpoří konkrétního kandidáta právě proto, aby ovládla bankovní radu banky, která má vliv na celý finanční sektor," obává se předseda sněmovního ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).
Strany z pravého i levého spektra se také výjimečně shodují, že v Ústavě chybí jasné lhůty pro jmenování premiéra i vlády. „Považuji za důležité stanovit lhůtu pro jmenování vlády po volbách tak, aby se jmenování vlády nemohlo odkládat," myslí si premiér Bohuslav Sobotka, který se svého mandátu dočkal až po 83 dnech od uplynutí podzimních voleb.
„Aby ministr byl, nebo nebyl jmenován jenom na základě rozmaru jediného člověka, tak to je věc, která by měla z našeho ústavního práva vymizet," dodal Polčák. Zatím se diskutuje o lhůtě 30 dnů. Poslanci hodlají do debaty o změnách zapojit i Senát, chtějí totiž, aby jeho zástupci byli už od počátku přítomni všem jednáním. Parlament se bude zřejmě zabývat i dalšími změnami v oblasti pravomocí, a to jmenování profesorů a také vyhlášení amnestie a udílení milostí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem