„Já mám jako řadový občan pocit, že nás EU podráží, cítíte to také tak?“ ptal se šéfa české diplomacie moderátor Veselý. „Necítím to tak,“ oznámil ministr. Doplnil, že různé země EU vnímají uprchlickou krizi odlišně. Když hovořil s portugalskými politiky, dozvěděl se, že tamní občané hledí na vládu velmi nevraživě za to, že nezve uprchlíky do Portugalska. Jenže tam se běženci na člunech nezastaví, protože to nedovolují tamní mořské proudy.
To však nic nemění na tom, že chce Česko samo rozhodovat o své imigrační politice, aby mohlo garantovat, že se běžence případně podaří začlenit do společnosti, že u nás nebudou jen bezcílně bloudit. Obratem se však také zastal Německa, které bývá kritizováno za to, že uprchlíkům příliš otevírá náruč. „Německo je pro nás velmi cenným partnerem, a to i v prosazování našich vlastních politických zájmů,“ zdůrazňoval. Jen se v časech krize ukazuje, že je EU příliš pomalá, protože k rychlejšímu rozhodování nemá patřičné nástroje.
Nesporným faktem také je, že Evropa nemůže přijmout všechny uprchlíky z Afriky. „A proč to neřeknete paní Merkelové?“ ptal se dál moderátor. „Ono to není jednoduché,“ bránil se ministr s tím, že si paní kancléřka asi neuvědomila, že o jejím „pozvání“ se díky internetu běženci dozvědí takřka v reálném čase. „Tady si člověk uvědomuje, jak je ten svět dnes malý. A my jsme čtyři roky nechaly být konflikt v Sýrii. ... A dnes si tamní obyvatelé říkají, že nemá cenu tady být, a odcházejí do Evropy,“ popsal situaci současný šéf Černínského paláce.
Pokud jde o Česko, míří k nám maximálně stovky uprchlíků, které jsou podle ministra bez problémů schopni zvládnout. Musíme však bedlivě sledovat situaci na Ukrajině, protože se může stát, že k nám zamíří velké množství lidí. Stejně tak se nás ovšem týká právě situace v Sýrii. „Odtamtud přichází 49 procent uprchlíků, takže vyřešení tamní situace by nám velmi pomohlo,“ upozornil Zaorálek v obecné rovině, protože do naší vlasti tolik Syřanů nepřichází.
Ve druhé polovině pořadu se zastal prezidenta Miloše Zemana. Rozhodně se s ním asi nikdy nebude shodovat na všech názorech, ale prezident ctí zahraničněpolitickou linii vlády. Řeší prý i otázky lidských práv, jen na sebe nechce upozorňovat a činí to ve skrytu. Ve shodě prý byli Zeman a Zaorálek, když jel prezident Zeman do Číny. A za tuto cestu na oslavy konce druhé světové války nás EU nekritizovala, vždyť tam jeli i politici z Francie a dalších zemí, tzv. skrz prsty na nás kvůli tomu rozhodně nehledí ani Spojené státy.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp