Šéf důchodců Pernes ocenil Babišovu vládu, ale ideální to není. Šílené ceny bydlení, mezigenerační nespravedlnost

01.01.2020 10:00 | Zprávy

Předseda Rady seniorů České republiky Zdeněk Pernes ve svém novoročním proslovu pochvaluje zvyšování starobních penzí a přístup vlády Andreje Babiše k důchodcům. Na druhé straně poukazuje na to, že situace důchodců žijících v nájemních bytech je neutěšená a penze často k zaplacení nájmů a posléze k živobytí nestačí.

Šéf důchodců Pernes ocenil Babišovu vládu, ale ideální to není. Šílené ceny bydlení, mezigenerační nespravedlnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Pernes

Předseda rady seniorů České republiky Zdeněk Pernes odeslal na server ParlamentníListy.cz svůj projev k novému roku (v plném znění k dispozici ZDE).

„Šéf“ českých důchodců v něm bilancuje uplynulý rok a především pak kroky vlády ve vztahu k možnému zlepšení nelehké situace v Česku, kdy důchody dlouhodobě nestačily k pokrytí životních nákladů starých lidí žijících například v nájemních bytech či osamoceně.

V úvodu proslovu Pernes chválí vládu Andreje Babiše. 75procentní slevu na jízdném, kterou Babiš zavedl pro studenty a seniory, Pernes označuje za „velkorysé benefity v dopravě“ (kritici ze strany médií a opozice opakovaně poukazovali na nákladnost celého opatření).

Dále si Pernes pochvaluje navýšení průměrných starobních důchodů. „Průměrná starobní penze meziročně vzrostla o neobvyklých 900 Kč a osobám nad 85 let věku byly penze navýšeny o 1000 Kč,“ píše s tím, že „dlouholetý problém nízkých penzí u nejstarších seniorů tím byl vyřešen“.

To, že penze rostly o 7,24 procenta, označuje za neuvěřitelné. V projevu zmiňuje i to, že počet důchodců pobírajících ty nejnižší penze, za které jsou považovány penze do 8 tisíc korun, poklesl z 82.842 osob v roce 2018 na 58.573 v roce letošním. Podle Pernese se současná vláda „k seniorům chová nebývale vstřícně“. V roce 2019 došlo k historicky nejvyššímu navýšení starobních penzí za 24 let, poznamenává. Podobné navýšení se  podle něj podařilo udržet rovněž pro rok 2020.

Problémem podle Pernese je ale bydlení, a to zejména u těch seniorů, kteří žijí v nájmech a osamoceně, například po ztrátě partnera. Růst nájmů je skokový a důchodci žijící v Praze, v Brně i v dalších krajských městech jej nejsou schopni zaplatit, neboť ceny nemovitostí i nájmů rostly v posledních letech v ČR, zejména ve velkých městech, poměrně dramaticky. Článek o tom, jak se žije českým důchodcům v nájemních bytech k přečtení na ParlamentníchListech.cz ZDE.  

Podíl nákladů na bydlení osaměle žijícího seniora v nájemním bytě dosahuje v poměru k jeho starobní penzi až 91,3 procenta, píše Pernes. Jinými slovy důchodce za nájem zaplatí takřka celý svůj starobní důchod. „Český trh nájemního bydlení za neodpovědné a dlouhodobé nečinnosti obcí i státu selhal,“ píše Pernes. Současní politici podle něj musí na toto reagovat.

Dalším problémem podle Pernese je i to, že mzdy v Česku rostou oproti penzím rychleji, což pokládá za „mezigenerační nespravedlnost“. Podle Pernese je nutné více ve valorizaci důchodů zohlednit i to, že se ekonomice daří. Prosazení takové věci ovšem nebude jednoduché, píše.

V projevu pochválil i Komisi pro spravedlivé důchody, kterou založila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). V rámci tété komise chválí boj o definici tzv. minimálního důchodu, řešení nízkých důchodů žen oproti mužům, a změny u příspěvku na bydlení, které označuje Pernes jako za ve vztahu k seniorům „nadějné“. „Dávka, která je v současnosti jediným rychlým řešením finanční dostupnosti nájemního bydlení, má být k seniorům nejen spravedlivější, ale také vyšší.  Bohužel její účinnost má nastat až v roce 2021,“ píše.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

13:52 Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

Člen oblastní rady ODS pro Prahu-západ Tomáš Šalamon na síti X informoval, že s kolegy na radě jedno…