Velkou pozornost vzbudil před nedávnem projekt nizozemského think-tanku Gefira, v rámci kterého byl po dobu dvou měsíců sledován pohyb lodí v prostoru mezi libyjskými břehy a evropskými břehy. Tvůrci projektu tvrdí, že nevládní neziskové organizace se přímo podílejí na pašování migrantů do Evropy. Monitoring probíhal v říjnu a listopadu loňského roku s využitím speciálního Automatického identifikačního systému (AIS).
Jak Gefira tvrdí, dvouměsíční monitoring jí poskytl dostatek důkazů pro vážné obvinění. „Nevládní neziskové organizace z Itálie, Německa a Nizozemska jsou součástí pašerácké sítě. Tyto NGO navíc svoji činnost přímo koordinují s italskou pobřežní stráží. Přes jejich tvrzení jsme zjistili, že lžou, když své operace označují za záchranné,“ konstatuje think-tank s tím, že NGO nesou přímou odpovědnost za utonulé migranty.
„Skutečné záměry nevládních neziskových organizací jsou nejasné. Mohou to být dost dobře peníze. Nedivili bychom se, kdyby se ukázalo, že tomu tak skutečně je. Nebo jde o politický motiv. Stejně tak se ale může ukázat, že vše řídí lidumilové, kteří si neuvědomují negativní dopady svého jednání. Jimi nabízené služby působí jako magnet a chtě nechtě jsou příčinou stovek smrtelných případů. Nemluvě o tom, že destabilizují evropský kontinent.“
Celý text v angličtině najdete ZDE.
Jak ukazuje více než dvouminutové video, které zhlédlo na YouTube do dnešního dne asi 114 000 lidí, lodě vlastněné či pronajaté nevládními neziskovými organizacemi „pendlovaly“ ve sledovaném období mezi libyjskými břehy, Maltou a Sicílií nepřetržitě. Obvykle se podařilo NGO přepravit do Evropy z Libye desítky či stovky migrantů denně. Ale například 5. října 2016 šlo až o 5500 lidí a 24. října o 4500 migrantů. Za celý měsíc říjen potom dohromady 28 000 migrantů.
„Lodě NGO nabírají migranty v libyjských teritoriálních vodách, což je asi do 12 námořních mil od pobřeží. Ovšem místo do asi 60 námořních mil vzdáleného tuniského přístavu Zarzis je převážejí do Itálie, která leží 275 námořních mil odtamtud,“ konstatuje nizozemský think-tank a dodává, že aktivity nevládních neziskových organizací jsou v každém případě nezákonné a měly by být trestně stíhány bez ohledu na jejich motivaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro