"Postrádám jakýkoliv racionální důvod k tomu, proč se poslední neděli v březnu máme pravidelně připravit o hodinu života. Podle mě je to přežitek, který již do naší doby zkrátka nepatří," řekl serveru Týden.cz senátor Petr Šilar, který proti změnám času protestuje dlouhodobě.
Kromě něj by v květnu v Senátu měli promlouvit i česká fyzioložka a biochemička Helena Illnerová nebo Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd ČR. Přidá se i europoslankyně a lékařka Zuzana Roithová, která tvrdí, že přeřizování hodinek lidskému organismu škodí.
Energetické úspory a zmatené srny
Ani energetické důvody, kvůli kterým byly změny času zavedeny, už dnes neplatí. "Většině lidí, které znám, je přechod na letní čas nepříjemný," podotkl Šilar. "Žádných energetických úspor už dnes díky posunu času nedosáhneme, naopak způsobujeme energetikům ještě problémy."
Podle pojišťovny Generali se navíc pravidelně o desítky procent zvýšuje pravděpodobnost, že lidem před auto vběhne zmatená zvěř. "Zvěř samozřejmě změnu času neregistruje. Za pastvou chodí ve stále stejnou dobu. Díky časovému posunu je ale na silnicích o hodinu dříve než obvykle silnější provoz. V místech, kde lesní zvěř přechází vozovku při hledání potravy, tím pádem narůstá riziko střetu," vysvětlil mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.
Čtěte:
Změna času: Neděle bude o hodinu kratší
Šilar (KDU-ČSL): Většině lidí je přechod na letní čas nepříjemný
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par