Soudobé betlémy jsou charakteristické různorodostí použitého materiálu, vyrobeny jsou ze dřeva, kukuřičného šustí, skla, kamene nebo z keramiky. Exponáty jsou především české provenience, ale zastoupeno je i několik betlémů ze Slovenska, Polska, Německa nebo Peru, odkud pochází skříňkový keramický glazovaný betlém. Mezi nejrozsáhlejší patří dřevěný Biblický betlém od Jana Rody.
Autorka Malostranského betlému Alžběta Rajchlová zasadila scenérii narození Ježíška do podloubí malostranské mostecké věže. Společnost mu dělají nejen sochy z Karlova mostu, ale také zakladatelé československého státu Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Rastislav Štefánik a Edvard Beneš. Mezi malostranskými obyvatel jsou také pěvkyně Ema Destinnová a spisovatel Jan Neruda.
Především nejmenší návštěvníky potěší mechanický betlém Bohumila Duška s dvacítkou pohyblivých figurek nebo netradiční Veselý betlém Vladimíra Pechara.
Expozice, kterou pořádá Kancelář Senátu ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů, bude otevřena ve výstavní síni Valdštejnského paláce zpravidla od 10:00 do 16:00.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk