Agentura Reuters zpovídala ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který je připraven uzavřít dohodu se 47. prezidentem USA Donaldem Trumpem. O těžbě vzácných nerostných surovin pro USA výměnou za větší bezpečí pro Ukrajince.
Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?Anketa
Prezident USA, jehož administrativa naléhá na rychlé ukončení ukrajinské války s Ruskem, v pondělí prohlásil, že chce, aby Ukrajina zásobovala USA vzácnými zeminami a dalšími nerosty výměnou za finanční podporu jejich válečného úsilí.
„Pokud jde o dohodu, pojďme nějakou dohodu uzavřít. Jsem pro,“ nechal se slyšet Zelenskyj, který o možnosti zpřístupnění nalezišť vzácných hornin západním spojencům hovořil už v připravovaném „plánu vítězství“ během roku 2024.
Podle agentury Reuters je však problém v tom, že asi polovina ložisek vzácných zemin se momentálně nachází na ukrajinském území okupovaném ruskými agresory.
Vzácné zeminy jsou důležité při výrobě vysoce výkonných magnetů, elektromotorů a spotřební elektroniky. Zelenskyj upozornil, že Moskva by mohla tyto zdroje otevřít svým spojencům Severní Koreji a Íránu, což není v zájmu USA, protože obě tyto země vnímají Washington jako svého velkého nepřítele.
„Musíme zastavit Putina a chránit to, co máme – velmi bohatý region Dněpru, střední Ukrajinu,“ nechal se v rozhovoru pro agentur Reuters slyšet Zelenskyj. Ukrajinský prezident také konstatoval, že jeho země disponuje největšími evropskými zásobami titanu. Spojencům by mohla poskytnout i svá naleziště uranu. Část nalezišť titanu leží daleko od zóny bojů, na ukrajinské straně frontové linie.
Zelenskyj však zdůraznil, že Kyjev nenavrhuje „rozdání“ svých zdrojů, ale nabízí vzájemně výhodné partnerství pro jejich společné využití. „Američané nám pomáhají ze všech nejvíc. Proto mají dostat možnost na tom nejvíc ze všech vydělat. A také ji dostanou. Rád bych o tom hovořil s prezidentem Trumpem,“ přislíbil Zelenskyj.
Na Ukrajině se nachází asi 20 nejdůležitějších světových minerálů a kovů, jako je titan používaný v leteckém a obranném průmyslu, a lithium, což je základní součást baterií pro elektromobily.
Trump už naznačil, že je na schůzku se Zelenským připraven.
Mohou Němci přestat cítit vinu za své rodiče, prarodiče a praprarodiče, jak jim radí Elon Musk?Anketa
Zelenskyj také upozornil, že Rusko velmi dobře ví, kde se nacházejí ukrajinská naleziště vzácných zdrojů, a jedná podle toho. Kromě toho Zelenskyj řekl, že Kyjev a Bílý dům projednávají myšlenku využití rozsáhlých podzemních zásobníků plynu na Ukrajině pro skladování zkapalněného zemního plynu z USA. „Vím, že Trumpova administrativa se o tuto možnost velmi zajímá... Jsme připraveni a ochotni uzavřít smlouvy na dodávky LNG na Ukrajinu. A samozřejmě budeme centrem pro celou Evropu,“ řekl Zelenskyj.
Ukrajinský vůdce také poznamenal, že je nezbytné, aby se osobně setkal s Trumpem předtím, než se americký prezident setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, a že „jinak to bude vypadat jako dialog o Ukrajině bez Ukrajiny“.
Vedle Trumpa natahují ruku i Bulhaři
Ve stejné době, kdy si Trump řekl o vzácné ukrajinské suroviny, si Bulhaři řekli o nemalou finanční částku za to, jak dosud Ukrajině pomáhali. Vláda v Sofii očekává, že za dosud poskytnutou pomoc Ukrajině teď obdrží 500 milionů eur. Od Dánska už bulharská vláda obdržela 174 milionů eur, ale podle představ bulharských politiků by USA a EU měly poslat ještě dalších asi 300 milionů eur. Vláda v Sofii totiž plánuje vstoupit do eurozóny, jenže to se nepodaří, dokud země nesníží deficit svých veřejných financí na požadovaná tři procenta HDP.
„Tím, že pomáháme Ukrajině, pomáháme vlastně sami sobě,“ řekl ministr obrany Atanas Zaprjanov. Nemalá očekávání bulharské vlády vykreslil server Kyiv Post. Bulharsko posílá svou starou vojenskou techniku vyrobenou podle sovětských standardů na Ukrajinu a za peníze, které dostává od spojenců z NATO a EU, může nakupovat nové západní zbraně.
Zaslouží si Miroslava Němcová solidaritu kvůli útokům Dmitrije Medveděva na její osobu?Anketa
Server Kyiv Post připomněl, že Bulharsko je jedním z největších vlastníků a výrobců vybavení sovětského typu, které ukrajinská armáda potřebuje. A zatímco bulharské vojenské továrny postupně začínají vyrábět munici uzpůsobenou standardům NATO, velká část průmyslu stále vyrábí zbraně sovětského typu, které se vyvážejí do Asie, Afriky, na Blízký východ a v posledních třech letech hlavně na Ukrajinu.
Americká zpravodajská stanice CNN navíc naznačila, že státní vedení Ukrajiny má v ruce víc než jednu důležitou kartu. Vedle vzácných surovin nacházejících se na území Ukrajiny je to i přítomnost ukrajinských vojáků v ruské Kurské oblasti. Představitelé Ukrajiny mohou v budoucích mírových jednáních např. požadovat, že se od Kursku stáhnou jen výměnou za ukrajinské územní, které opustí ruští okupanti.
Prezident Ruské federace Vladimir Putin ve středu při rozhovoru s úřadujícím gubernátorem Kurské oblasti Alexandrem Chinštejnem připustil, že situace v Kurské oblasti je „velmi obtížná“.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák