Senát žádá bojkot olympiády v Pekingu. Fischer připomněl Hitlera a Putina na Krymu

10.06.2021 20:33 | Zprávy

Senát schválil návrh Pavla Fischera na politický bojkot zimní olympiády v Pekingu v roce 2022. Návrh připravil zahraniční výbor Senátu, podle nějž by účasti České republiky mohlo být zneužito k legitimizaci diskriminace, násilí a potlačování základních lidských práv.

Senát žádá bojkot olympiády v Pekingu. Fischer připomněl Hitlera a Putina na Krymu
Foto: ČOT
Popisek: Český olympijský tým - logo

„Bohužel ideály olympismu, které jsou velmi vznešené, jsou potřísněny některými velmi špatnými zkušenostmi z historie. Olympiáda se konala v Německu v předvečer druhé světové války. Olympiáda se konala v Soči v Ruské federaci právě ve chvíli, kdy Rusko začalo s vojenskou operací na okupaci Krymu,“ řekl šéf zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer, jak informuje server iDnes.cz.

„V roce 2008 Čína pořádala olympijské hry a slibovala, že budou otevřené a že budou přátelské. Ale dobře víme, že zrovna v té době tvrdě přitahovala šrouby nejen vůči vlastním občanům, ale i například vůči novinářům,“ argumentuje Fischer, proč zahraniční výbor návrh připravil.

Bojkot olympijských her má v Česku nepříjemné konotace vzhledem k podobnému gestu, které učinila ČSSR proti olympiádě v Los Angeles 1984. Senátoři přijali kompromis, podle kterého mají hry bojkovat čeští politici, sportovci se jich účastnit mají.

„Na území ČLR dochází k masívnímu porušování lidských práv a svobod, genocidě a zločinům proti lidskosti, etnické diskriminaci, potlačování kulturní, náboženské a politické identity,“ zaznělo v senátním usnesení.

Proti návrhu se v debatě výslovně postavil Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Na jeho slova reagoval Zdeněk Nytra, předseda senátorského klubu ODS, který Fischerův návrh podpořil. Je prý třeba předvést symbolický protest.

Pochybnosti vyjádřil z dalších senátorů ještě Jiří Čunek. Pavel Fischer v reakci na něj zdůraznil, že podobné kroky přijímají i další parlamenty. Diplomatický bojkot olympiády je původně myšlenkou Nancy Pelosiové, předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů.

Čínské velvyslanectví se proti usnesení Senátu ohradilo. Senát se podle něj pokusil o politickou manipulaci mírového olympijského soupeření.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

10:43 Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že buď Ukrajina vstoupí do NATO, nebo se vrátí k …