Vladimír Štěpán dal v rozhovoru pro server Svědomí národa najevo, že se EU bez ruského plynu zkrátka a dobře neobejde. „To je úplnej nesmysl. Těch 200 miliard kubíků, když spotřeba Evropy je 400 až 450 miliard kubíků, tak je to 40 až 50 procent. U Německa je to ještě horší. To nejde nahradit ze dne na den. To trvá 10 až 15 let. I kdyby to bylo LNG, tak musíte mít terminály, musíte mít zdroje,“ jal se Štěpán vysvětlovat s tím, že těžba plynu frakováním v USA je náročná. Je náročná už proto, že 20 až 30 procent plynu se na lodi ztratí do ovzduší. „To je ekologie. Vždyť to je horší než uhlí,“ konstatoval Štěpán.
Upozornil, že i lodní doprava je drahá. Nemluvě o tom, že vybudovat exportní a přijímací terminály také něco stojí. „A když to všechno nasčítáte, tak výsledkem je ekologická katastrofa,“ nechal se slyšet Štěpán.
Konstatoval, že Karel Havlíček (ANO), ministr dopravy a průmyslu a obchodu ve vládě Andreje Babiše (ANO), se zachoval jako „d*bil“. „Já jsem upozorňoval, že potřebujme dlouhodobej dvoustranej kontrakt a já už ho vyjednával pro tři státy EU, tak jsem říkal, dejte mi papír a já zajedu do Ruska a přivezu vám ho. Můžeme kupovat třeba 50 procent. Dejte mi papír a já jedu,“ popsal Štěpán, s čím přišel za Karlem Havlíčkem, který v té době ještě byl dvojnásobným ministrem vlády. „A Havlíček mi odpověděl, že žádnej rozdíl mezi dvoustranným kontraktem a cenou na burze nevidí. A já jsem si říkal, že s takovýmhle d*bilem já se bavit nebudu. Ale on pak odešel, přišel někdo jinej a já si nemyslel, že může být někdo ještě blbější. A ten Síkela to dokázal,“ pokračoval Štěpán.
Síkelovi doporučoval, aby odvolal management ČEZ a jeho členy nechal zavřít do vězení za to, jak obchodovali s elektřinou na burze. Podle Štěpánova názoru to vedení ČEZ dělalo na objednávku ze zahraničí. „To není lokální, oni jsou řízený ze zahraničí, to je celkem evidentní,“ poznamenal Štěpán s tím, že jen český stát se snaží zbavovat českého bohatství, rozprodat a předat ho do zahraničních rukou. Podle Štěpána je to vidět na zemědělské produkci, u které premiér Petr Fiala (ODS) tvrdí, že dosáhnout potravinové soběstačnosti je nesplnitelný sen. Totéž podle Štěpána platí u infrastruktury spojené s pohonnými hmotami, které v Česku v nemalé míře obchoduje polská společnost PKN Orlen. Štěpán se ptal, proč jsou pohonné hmoty v Polsku podstatně levnější než v Česku, když společnost PKN Orlen je jedna a tatáž.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp