Pane hejtmane, jak byste hodnotil rok 2013 a váš první rok v čele kraje? Považujete jej za úspěšný?
První rok ve funkci hejtmana byl pro mě především pracovní, hektický a utekl neskutečně rychle. Loňský rok hodnotím jako úspěšný, a to především díky spolupráci všech kolegů v koalici, poctivému přístupu krajských zastupitelů k dění v našem regionu a v neposlední řadě i díky velké části zaměstnanců krajského úřadu, ze kterých se vyprofiloval schopný tým. Přínosná byla i spolupráce krajské samosprávy se starosty měst a obcí našeho regionu, se zástupci významných zaměstnavatelů v kraji, s představiteli neziskových organizací a také dalšími subjekty či jednotlivci, kterým není lhostejný kraj, kde žijí, studují, podnikají, nebo organizují akce pro veřejnost.
Jaké jsou plány a priority Olomouckého kraje do roku 2014?
Prioritou i v letošním roce zůstanou čtyři zásadní pilíře, které považujeme za důležité oblasti pro dobře fungující chod kraje. Patří mezi ně dostupné a kvalitní zdravotnictví, sociální služby, fungující školství a zajištění dopravní obslužnosti. Zaměříme se na podporu a propagaci učebních oborů a středních odborných škol. S tím jde ruku v ruce i hledání možností, jak snížit nezaměstnanost, která je v Olomouckém kraji alarmující. V tomto směru spoléhám také na konstruktivní jednání se zástupci krajské hospodářské komory, firem a dalších subjektů, kteří mohou spolu s námi najít řešení této nelehké situace. První kroky ke spolupráci jsem už udělal.
Jednou z vašich předvolebních priorit bylo udržení a případné rozšíření stávajícího rozsahu investic, které vytvářejí pracovní příležitosti. Podařilo se vám tak přilákat do kraje nějaké významné investory? Jaké je aktuální míra nezaměstnanosti?
Nezaměstnanost je, jak vyplývá z mé předchozí odpovědi, velkým problémem. Olomoucký kraj s nezaměstnaností patří mezi nejhorší v republice a lidí bez práce je už přes 43 tisíc. Pro náš kraj by byl přínosem vstup nového investora, popřípadě nábor nových zaměstnanců do fungujících podniků a firem. V tomto ohledu je ovšem situace zatím neměnná a většina společností se řídí objemem nasmlouvaných zakázek. Naděje by mohla svitnout obyvatelům Jeseníka, kde se plánuje výstavba nové fabriky na výrobu velkoobjemových vaků pro přepravu surovin a zboží. Já osobně si zlepšení situace slibuji i od zavedených stipendií pro vybrané učební obory, které podporujeme a o jejichž absolventy je na trhu práce velký zájem. K učebním oborům bychom chtěli v co nejbližší době přidat i stipendia pro střední odborné školy. Já osobně pořád věřím, že u nás má řemeslo a technické obory zlaté dno a doufám, že si absolventi základních škol a především jejich rodiče uvědomí, že mít v budoucnu perspektivu je velmi podstatné a vybrat si dobře budoucí povolání je pro další život zásadní rozhodnutí.
Pro větší investiční potenciál je však třeba především kvalitní infrastruktura. Jak byste aktuálně hodnotil její úroveň v kraji a jaké investice zde v letošním roce plánujete?
Máte pravdu. Stav, zejména dopravní infrastruktury, je pro rozvoj podnikání, cestovního ruchu a v konečném důsledku snížení nezaměstnanosti zásadní. Potřebnost investičních prostředků na opravy komunikací ve vlastnictví Olomouckého kraje je 25 mld. korun. V roce 2014 je plánováno využít bezmála 2 mld. Kč a v dalších letech budou investice do silnic a mostů prioritou zejména s využitím peněz z fondů Evropské unie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková