„Byl nám znemožněn přístup do několika míst, v nichž máme důvodné podezření se domnívat, že jsou lidé drženi, a dokonce i mučeni,“ prohlásil Evans.
Vysoký představitel OSN pro lidská práva již v minulosti poukázal na několik problémů týkajících se mučení na Ukrajině ve zprávě, která byla předána členům Komise pro zabránění mučení. Ve zprávě se uvádí, že „mučení“ je na Ukrajině velmi závažným problémem, ke kterému dochází relativně často. Ve většině případů je ovšem zacházení státních autorit s podezřelými definováno jako „zneužití státní moci“, nikoliv jako „mučení“. Právě skrze tuto mlhavou klasifikaci se mučení na Ukrajině i nadále toleruje.
Ve zprávě se také píše o neochotě ukrajinské vlády se špatným zacházením s podezřelými a případy mučení v zařízeních spravovaných ukrajinskými bezpečnostními sbory něco dělat. Ukrajinská vláda také podle údajů nacházejících se ve zprávě selhala v implementaci doporučení Komise OSN pro zabránění mučení.
„Zrušení naší návštěvy naznačuje, že Ukrajina není ochotna plně spolupracovat s mezinárodní komunitou ve věci lidských práv,“ zmínil Florian Irminger z kanceláře Vysokého představitele OSN pro lidská práva. „Po Euromajdanu, anexi Krymu a konfliktu na východě Ukrajiny by člověk očekával, že bude Kyjev ochoten naplno spolupracovat s takovými mechanismy. Už jen proto, aby z Ukrajiny udělal zemi odhodlanou respektovat lidská práva a univerzální hodnoty. Ukrajina si skutečně musí vybrat cestu plné spolupráce s mezinárodními institucemi,“ dodal.
„Nemůžeme akceptovat, aby státní autority bránily nebo nám diktovaly, která zařízení smíme či nesmíme navštívit. Tak to ovšem nyní bohužel funguje na Ukrajině, stejně tak tomu bylo v roce 2014 v Ázerbájdžánu, kdy jsme také museli svou misi zrušit,“ zmínil Irminger.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: fib