Skrytá hrozba! Snížíte teplotu v bytě a může to přijít. Odborník varuje
03.09.2022 8:22 | Zprávy
Energetická krize se prohlubuje a spolu s ní přicházejí nejen finanční problémy. Nedostatečně vytápěné byty můžou být podhoubím pro plísně a nejrůznější nemoci, upozorňuje se v MF Dnes.
reklama
Během následujících měsíců chtějí státy evropské sedmadvacítky snížit spotřebu plynu nejméně o 15 %. Německý ministr hospodářství Robert Habeck kvůli vážnosti energetické krize apeluje na Němce, aby přestali vytápět byty jako dosud. Habeck, jenž je ve vládě za stranu Zelených, mluví o potřebě „velké současné solidarity“.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v nedávném pořadu Interview ČT24 rovněž uváděla, že Češi musí přestat vytápět své byty, jak byli dosud zvyklí. „Pokud se bude vytápět tak, jak bylo v této zemi zvykem, bude to neudržitelné. Je fér si také říct, že jsme si tu zvykli žít v tom, že nám nemusí tolik záležet na tom, jak topíme. To bylo špatně, bylo to špatně i předtím z ekologického hlediska. Klimatická změna nezmizela,“ dodala Markéta Pekarová Adamová, že v Česku se přetápělo.
Otázkou je, jak se v takovém případě postavit i k naléhavým doporučením Pekarové Adamové, že je třeba obléknout si svetry a nijak přehnaně nevytápět byty.
Čím chladnější jsou některé místnosti, tím méně jsou schopny absorbovat vlhkost. Výskyt plísní hrozí zejména na studených plochách a v nevětraných výklencích. Zdrojů vodních par je přitom dost. Vaření, sprchování nebo třeba i jen pouhé dýchání.
Riziko plísní pocítí hlavně chudší domácnosti, které nemají dost prostředků na topení. Podle technika Wolfganga Lorenze, který se zabývá sanací plísní, je důležité hlavně větrat – často a důkladně.
Německá agentura pro životní prostředí varuje, že u napadených stěn je nutné zcela oklepat a vyměnit omítku. Stejně tak je třeba kompletně vyměnit nábytek s dřevotřískovými deskami, pokud se na nich vytvořila plíseň. Nemluvě o případných následcích pro zdraví, které mohou plísně u bydlících lidí zanechat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.