Skrytá hrozba! Snížíte teplotu v bytě a může to přijít. Odborník varuje

03.09.2022 8:22 | Zprávy

Energetická krize se prohlubuje a spolu s ní přicházejí nejen finanční problémy. Nedostatečně vytápěné byty můžou být podhoubím pro plísně a nejrůznější nemoci, upozorňuje se v MF Dnes.

Skrytá hrozba! Snížíte teplotu v bytě a může to přijít. Odborník varuje
Foto: pixabay.com
Popisek: Topení - ilustrační foto

Během následujících měsíců chtějí státy evropské sedmadvacítky snížit spotřebu plynu nejméně o 15 %. Německý ministr hospodářství Robert Habeck kvůli vážnosti energetické krize apeluje na Němce, aby přestali vytápět byty jako dosud. Habeck, jenž je ve vládě za stranu Zelených, mluví o potřebě „velké současné solidarity“. 
 
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v nedávném pořadu Interview ČT24 rovněž uváděla, že Češi musí přestat vytápět své byty, jak byli dosud zvyklí. „Pokud se bude vytápět tak, jak bylo v této zemi zvykem, bude to neudržitelné. Je fér si také říct, že jsme si tu zvykli žít v tom, že nám nemusí tolik záležet na tom, jak topíme. To bylo špatně, bylo to špatně i předtím z ekologického hlediska. Klimatická změna nezmizela,“ dodala Markéta Pekarová Adamová, že v Česku se přetápělo.
 
 
Otázkou je, jak se v takovém případě postavit i k naléhavým doporučením Pekarové Adamové, že je třeba obléknout si svetry a nijak přehnaně nevytápět byty. 
 
Čím chladnější jsou některé místnosti, tím méně jsou schopny absorbovat vlhkost. Výskyt plísní hrozí zejména na studených plochách a v nevětraných výklencích. Zdrojů vodních par je přitom dost. Vaření, sprchování nebo třeba i jen pouhé dýchání.
 
Riziko plísní pocítí hlavně chudší domácnosti, které nemají dost prostředků na topení. Podle technika Wolfganga Lorenze, který se zabývá sanací plísní, je důležité hlavně větrat – často a důkladně. 
 
Německá agentura pro životní prostředí varuje, že u napadených stěn je nutné zcela oklepat a vyměnit omítku. Stejně tak je třeba kompletně vyměnit nábytek s dřevotřískovými deskami, pokud se na nich vytvořila plíseň. Nemluvě o případných následcích pro zdraví, které mohou plísně u bydlících lidí zanechat. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …