Slovenský velvyslanec hovořil z rozhlasu o povstání proti Němcům. I ti prý jen zírali

29.08.2019 18:41 | Zprávy

Do čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu zavítal velvyslanec Slovenské republiky v Praze Peter Weiss. Promluvil o Slovenském národním povstání (SNP), které vypuklo před 75 lety. Vyčinil těm, kteří na úkor SNP vyzdvihují sametovou revoluci z roku 1989.

Slovenský velvyslanec hovořil z rozhlasu o povstání proti Němcům. I ti prý jen zírali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovenský velvyslanec Peter Weiss

Posluchače ujistil, že Slovenské národní povstání je i pro dnešní Slováky velmi důležitým mezníkem. Posteskl si však nad tím, že mladí Slováci ve věku 15 až 20 let o SNP bohužel nic nevědí.

„Tato skupina lidí čerpá svoje informace výhradně ze sociálních sítí. Na jedné straně je to tedy nejakceptovanější státní svátek, ale na straně druhé musíme dbát o to, aby se tohoto svátku chopila i mladá generace,“ zdůraznil Weiss. „Lidé, kteří neznají svou vlastní historii, jsou svým způsobem ve světě ztraceni,“ doplnil velvyslanec.

Nejen Čechům, ale i Slovákům připomněl, že nacistický tzv. slovenský štát nechal zemřít přes 60 tisíc Židů.

O to víc je třeba si připomínat hrdinství slovenských vojáků a partyzánů, kteří bojovali proti Němcům celých 61 dní. „Četl jsem nedávno článek německého pamětníka, který se podivoval nad tím, jak si Slováci mohli dovolit povstat proti wehrmachtu. Slováků tehdy bylo asi 2,7 milionů a on to hovořil s úctou,“ prozradil Weiss.

Povstání se zúčastnili lidé ze tří desítek států včetně dvou tisíc Čechů. „Byla tam speciální jednotka Židů, kteří utekli z koncentračních táborů. Byli tam dokonce i Němci, kteří bojovali proti wehrmachtu,“ prozradil Weiss.

Odmítl snahy některých politiků přejmenovat část nejznámějšího bratislavského náměstí – náměstí Slovenského národního povstání – na náměstí Sametové revoluce. „Myslím si, že v Bratislavě je dost jiných míst, která lze takto pojmenovat,“ zdůraznil Weiss s tím, že si pamatuje snahy Vladimira Mečiara přejmenovat most Slovenského národního povstání na Nový most. Po pár letech však poslanci rozhodli, že se tomuto mostu vrátí jeho původní název, protože SNP je opravdu jedním z klíčových okamžiků slovenských dějin.

„Byla shoda na tom, že je třeba se přihlásit k myšlence Československa, ale novým způsobem. Bylo rozhodnuto, že vzniknou slovenské národní orgány. Odkaz SNP se však podařilo naplnit až v roce 1968 zákonem o federalizaci,“ uvedl Weiss. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kecy, ozvalo se, když bránili Fialu kvůli cenám másla

12:07 Kecy, ozvalo se, když bránili Fialu kvůli cenám másla

„Ceny neurčuje premiér. Ceny určuje trh.“ Tak brání institut Pravý břeh premiéra před nařčeními, že …