„Nevíme všechny podrobnosti. Víme, že se uskutečnil atentát na Roberta Fica hned po jednání vlády v Handlové,“ sdělila Balogová, že je možné hovořit o útoku jako o atentátu. „Je to pokus o vraždu a musím říct, že jsme všichni zůstali v šoku, a myslím, že i celá země. Právě proto, že je to ohavný trestný čin a je to velmi nebezpečné překročení červené linie. Tento pokus o vraždu nás skutečně tahá na úroveň zemí, kde se zabíjejí politici, zabíjejí se různé osobnosti, kde si ‚nenávist‘ bere do rukou zbraň a takto řeší frustraci nebo jakékoliv jiné pocity nebo životní postoje. Je to velmi nebezpečný precedens a skutečně se to týká každého jednoho občana v této zemi. A neumím si ani v tento moment představit, jaké to může mít následky. Ale myslím si, že si velmi dlouho budeme tento moment pamatovat. Musím dodat i to, že velká část země myslí nyní na Roberta Fica a upřímně si přejeme, aby tento útok přežil a aby se uzdravil,“ zmínila Balogová.
Krpelan její slova doplnil. „V první řadě chci říct, že tento útok naprosto odsuzuji. Je to neospravedlnitelná věc a Robertu Ficovi určitě všichni přejeme brzké uzdravení. Z těch videozáběrů, které jsem viděl, tak to vypadá tak, jako kdyby po skončení jednání vlády Robert Fico vyšel si podat ruku s občany. A očití svědci hovoří o tom, že jeden muž, když byl u něj Robert Fico blízko, vytáhl zbraň a několikrát vystřelil. To, co jsem viděl, byl okamžitý zásah policie a ochranky. Ochranka do pár sekund naložila Roberta Fica do automobilu a odvezla ho do nemocnice. Policie ve vteřinách zareagovala a útočníka zpacifikovala a zadržela,“ řekl Krpelan.
Dá se něčemu takovému předejít? „Je třeba říct, že každý ze tří ústavních činitelů má kolem sebe poměrně početnou ochranku, ale nejlépe jsou tito lidé zabezpečeni v chráněných budovách, do kterých mají lidé přístup, jen když projdou kontrolou. Nejnebezpečnější místa jsou právě místa na ulici. Mnohé atentáty ve světě se staly právě v ulicích. Pravda je taková, že před každým plánovaným výjezdem chráněné osoby policie několik hodin předtím zabezpečuje toto prostranství, ať už příslušníky policie, kteří jsou v uniformách, nebo příslušníky policie, kteří jsou v civilu. A monitorují všechno, co se na tomto území stane. Nikdy však nezkontrolují každého člověka, dávají si víc pozor na lidi, kteří se chovají nervózně nebo podezřele. Takové lidi mohou legitimovat a zkontrolovat, ale v případě, pokud je to člověk, který se chová absolutně klidně, tak nemají důvod ani policisté zabránit takovémuto člověku přijít do bližšího kontaktu s chráněnou osobou. A je třeba říct, že navzdory tomu, že osobní ochránci stojí od chráněných osob několik centimetrů, tak je prakticky vyloučené, aby zabránili takové situaci, k jaké došlo. Nyní bude určitě velká diskuse o tom, kdo selhal, neselhal. Je to mimořádně náročná situace. Zažil jsem množství výjezdů prezidenta nebo i jiných chráněných osob, které jsme potkávali na různých veřejných setkáních. Skutečně musím říct, že slovenská policie, úřad pro ochranu ústavních činitelů, si dávají velký pozor na to, aby se takové věci neděly. Ale jak říkám, nezabránili tomu ani v USA při atentátu na prezidenta Kennedyho, Ronalda Reagana nebo při atentátu na primátora Varšavy. Takové věci se dějí i v Německu. Je to mimořádně těžká situace, věřím, že se to už nikdy nebude opakovat ani na Slovensku,“ dodal Krpelan.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.