„Až se zase tvůrci veřejného mínění budou divit, proč většina národa volila Miloše Zemana prezidentem republiky, ať si pustí jeho poslední Vánoční poselství. Bylo v něm téměř všechno podstatné, čím se lidé zabývají, a navíc řečeno ostře a srozumitelně. Nepamatuji se, že by od dob prvního Havlova projevu někdo tak souzněl s většinovou populací jako tentokrát Zeman,“ řekl úvodem Pečinka.
Následně zkonstatoval, že projev začínal malou výzvou k optimismu, zmínil přehled ekonomických úspěchů a neúspěchů. „Kdyby takhle stručně a jasně dokázala mluvit dnešní opozice, už má dvojnásobek hlasů. O důvod víc, že prezident neřekl nic podstatného, jen seřadil a okomentoval relevantní statistické údaje,“ zkonstatoval Pečinka.
Hlava státu, jak Pečinka analyzuje, poté hovořila o reorganizaci policie. Chyby v této otázce viděl prezident na obou stranách. „A nebál se říct, co je jasné už celá léta, ale politici se to bojí vyslovit: Šlachtův policejní útvar sliboval zátah na velké mafiány a nakonec se musel spokojit s kauzou údajně nezdaněných kabelek milenky bývalého premiéra,“ řekl komentátor.
Původní text ZDE.
Zaměřil se pak i na oblast zahraniční politiky, kdy Zeman podle něj tradičně preferoval vztahy s Čínou. „A pro dokreslení podal nejsilnější argument: Číňané jsou hlavními investory v sousedním Německu. Upozorněme: podstatné pro úspěch však budou reálné investice u nás. Do Česka však zatím nepřicházejí,“ zmínil Pečinka.
A samozřejmě se hovořilo i o mezinárodním terorismu. „Jeho zkratka, že umístit v Česku muslimy je podhoubí pro teroristické útoky, je přece jenom hodně triviální. I v tom však souzní s většinou veřejnosti,“ dodal také komentátor k Zemanovým slovům.
Závěrem pak Pečinka dodal, že pražská kavárna by měla vstát a tleskat té části Zemanova projevu, v níž mluvil o zákazu cenzury internetu. „V této pasáži cílil na německé politiky v čele s kancléřkou Merkelovou, kteří by chtěli cenzurně vstupovat do diskusí, například na Facebooku. Zeman měl i neměl pravdu v další části, kde se zmiňuje o podivné snaze organizace Evropské hodnoty (EH) vytvářet seznamy nepohodlných novinářů a serverů, jimž se dává nálepka ‚nepřátel státu‘. Konstatovat, že v této činnosti vyniká obzvlášť jeden zaměstnanec EH, který byl kdysi pornohercem, bylo hodně pod úrovní prezidenta republiky,“ řekl s tím, že Zeman by si však měl uvědomit subverzní činnost jiných zemí.
„To, že Putinovo impérium si maskuje svou ekonomickou a vojenskou slabost skrytou propagandou, je doložitelný fakt. Zmínit jenom potřeštěné klučíky z Evropských hodnot, kteří si hrají na cenzory, a nezmínit, že fenomén kyberprostorové manipulace existuje, je intelektuálně nepoctivé,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef