Hostem DVTV byl prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. „Takže my asi víme, že ten koronavir je tady v nějakém velkém množství, víme, že spousta lidí, kteří jsou relativně mladí, tak asi nějakým způsobem to zvládnou. My doufáme, že zase budou schopni brzy pracovat. To, co je potřeba, je chránit starší lidi; mně dneska posílal zprávu jeden z nemocných lidí, boxer Konečný, že v zásadě je v super stavu.“
„Není to taková tragédie, my jsme zapomněli… Ta Itálie vypadá hrůzostrašně, ale v Itálii byla před třemi lety chřipka, umřelo šedesát osm tisíc lidí, takže do těch šedesáti osmi tisíc, to tam běžně je, je daleko. Italové, samozřejmě každý rok jich umře obrovské množství… jako Němců, jako Čechů. Letos se tedy asi stane, že to díky tomu koronaviru bude větší množství, příští rok asi bude méně lidí umírat, protože se to změní generačně; a ta otázka je, jestli tomu čelit tak, že jak jsem teďka slyšel, že tři roky budou uzavřené hranice, že upadneme do nějakého ekonomického pravěku, protože víc lidí umře v Čechách letos určitě na rakovinu, a jestli lidi umřou na koronavir, tak to budou hodně lidi, kteří by umřeli třeba v tomto roce; řečeno hodně otevřeně, já se obávám, sám jsem lékař, že ti, kteří umřou v dubnu, by jinak umřeli v září. Tak to je v zásadě asi ta celá záležitost. Já se snažím být loajální, ale třeba tahle rouška je hnusná, tak jak do ní dýchám a sbírám do ní prach, ale jsem na ni pyšný, protože mi ji udělala dcera, takže ji nosím, když už něco musím nosit, ale snažím se být loajální, všichni lidi v České republice se snaží, ale zároveň si nemůžu nemyslet, že to touto rouškou zastavím,“ uvedl na úvod Šmucler.
„Taky si na ni pořád šaháte, kdyby tu byl Martin Veselovský, tak už vás napomíná,“ uvedla Daniela Drtinová. „No, to je jasný, ale jak ji mám držet, bych musel nosit ten respirátor, který nemám pro ty doktory, tak kdybych se chtěl sám s touto rouškou proběhnout po lese, byl tam jediný a chytli mě, tak bych dostal pokutu,“ namítl Šmucler a dodal, že by lidi měli dělat maximum, dodržovat hygienu, mýt si ruce a podobně. „Snažíme se shánět respirátory, ale myslím zase, že nemůžeme ten život úplně zastavit.“
Na dotaz Drtinové, zda bude stačit padesát tisíc respirátorů třídy dva, které rozeslal ministr vnitra Jan Hamáček zubařům, odpověděl, že se budou snažit maximálně vydržet a že mají přislíbené další dodávky.
„Problém je, že stát nám zakázal tu třetí třídu respirátorů si koupit, takže je to taková Hlava 22, že on říká, my to celý skoupíme a dáme vám to zadarmo, ale nesmíte si to koupit. Takže tím se zhroutil ten trh a bohužel řada dodávek zůstala někde v zahraničí, jdou nám sem třeba od dárců respirátory, ale řeší se, jestli sem smějí projít. My jim vysvětlujeme, že když je to ta třída 95, takže nám je smějí prodat, já myslím, že to zařídíme. Respirátory bych teďka neřešil, řešil bych, aby zubní lékaři nezkrachovali, aby ty venkovské praxe, které jsme donedávna řešili, kde jsou ti starší kolegové, tak řada z nich chce ukončit provoz. Naštěstí nám teď pomáhají i pojišťovny, že do toho jdou. To je teďka ta věc: udržet ekonomiku, udržet, aby ty praxe mohly fungovat. Jestli to bude trvat rok, tak věřím, že se ty respirátory vyřeší, spousta mladých lidí se nakazí, za týden, za čtrnáct dní se vyléčí a bude fungovat, ale jak budeme financovat české zdravotnictví, když se zdá, že teď už do toho šlo tolik peněz, kolik je roční rozpočet zdravotnictví, furt mají lidi rakovinu, furt mají vzácná onemocnění, mají zubní kaz a zase to budeme financovat, takže to je nyní otázka dne,“ shrnul hlavní problémy Šmucler.
„Taky jsem nedávno četla názory, že ještě nedávno jste nákazu bagatelizoval, že je to jen těžší chřipka. Ptám se na to, jestli není zvláštní, že na jedné straně tvrdíte, koronavirus je jen horší chřipka, a na druhé straně přece jen jste v pátek naznačoval, že kraj vás zradil, jestli to nejde proti sobě?“ zeptala se Drtinová.
„To jsou dvě různé věci. Jedna věc je, že je to jen horší chřipka, na tom trvám naprosto tvrdě, protože když se podíváte, jednak koronavirus není v různých formách něco, co bychom zažili poprvé. Druhá věc je, že je to, laicky řečeno, chřipka, i když je to trochu jiný kmen a má vyšší úmrtnost podle toho, jak to vezmete, ale v těch vyspělých zemích to nejsou tak dramatická čísla… čili, co se týče šíření infekce a tak dále, tak to přirovnání na tu chřipku je; teď jenom to, jestli to srovnáme, někdo to srovnává s nejlehčí sezónní chřipkou, nebo jestli to srovnáme se španělskou chřipkou, která kdysi byla. Není to Ebola. Není to, jak byl MERS nebo tyto infekce, které byly úplně jiného kalibru. Takže to je tahle věc. To ‚zradil‘, se týkalo toho, že ti doktoři naši v těch papírových rouškách byli v první linii do pátku a čekali, že něco dostanou, když šli na ten úřad, tak dostali zase ty papírové roušky a před nimi si úředníci rozdělovali respirátory.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle