Do Prahy se na setkání s tématem Teorie a praxe sociálního státu v Evropě ve 20. století sjelo na padesát historiků, sociologů, politologů a ekonomů, z Francie, Německa, Rakouska, Ruska, Slovenska, Velké Británie a České republiky.
Odborník na dějiny sociálního státu z Univerzity Karlovy Jakub Rákosník vidí dvě politické tendence vývoje sociálního státu. Buď se bude ubírat směrem zvyšování nákladů na realizaci základních sociálních práv, nebo se budou náklady přesouvat do soukromé sféry, což se projeví v posilování různých způsobů připojištění.
Podle Wolfganga Merkela z Vědeckého centra pro sociální výzkum v Berlíně bude rozhodující, aby střední vrstva pochopila, že sociální stát není pouze zařízením pro chudé, ale že je i v jejím zájmu. Kdyby byl sociální stát jen pro chudé scvrkl by se jen na ubohé sociální služby, dodal.
Odborníci jsou přesvědčeni, že bude v každém případě nutná restrukturalizace sociálních výdajů.
Vzhledem k tomu, že jde v Česku o jednu z prvních mezinárodních konferencí s tímto záběrem, pořadatelé, jimiž je Historický ústav spolu s ústavy Univerzity Karlovy, připravují vydání sborníku příspěvků z konference.
Čtěte:
Svoboda (ČSSD): Sociální stát v 21. století má své místo
Pravicová politika nebude nikdy slibovat sociální stát
Paroubkova úplně nová strana: Česká státnost a sociální stát
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk