Hostem podcastu Hlas Heroine byla expertka na kvóty, socioložka a právnička Pavla Špondrová.
Řešily se hlavně kvóty pro ženy, Špondrová totiž patří k zastánkyním kvót pro ženy v politice. „Kvóty se ukazují jako jediné funkční opatření,“ uvedla. „V žádné zemi, kde se podařilo nějakým způsobem tu diverzitu, čímž myslím to nějaké vyrovnané zastoupení žen a mužů v tomto kontextu v politice v rozhodovacích pozicích dosáhnout, tak se to nepodařilo jinak,“ vysvětluje.
Rovné zastoupení mužů a žen v rozhodovacích pozicích – politických, úředních i těch v byznysu – je důležité proto, že například jinak může docházet ke ztrátě talentu.
„Mezi absolventy, absolventkami vysokých škol ženy převažují v České republice ve více než 60 procentech, a to nejen v takových těch pečovatelských oborech, ale týká se to taky ekonomických fakult. Na VŠE absolvuje více žen než mužů poslední dlouhé roky,“ zdůrazňuje Špondrová. Prý jde o karikaturu současného stavu, kdy máme významně vzdělanou část populace, a na straně druhé významné podreprezentování této části populace v klíčových pozicích nutných pro chod společnosti. I covid prý dopadl především na ženy.
Prý i řada studií ukazuje na to, že pokud jsou týmy smíšené, nejen genderově, ale i věkově a etnicky, že jsou efektivnější.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.