Socioložka natvrdo: Kdyby bylo při pandemii ve vedení více žen, dopadlo by to jinak. Takže kvóty, jinak...

05.07.2021 20:52 | Zprávy

Socioložka Pavla Špondrová si myslí, že kvóty jsou jediné funkční řešení, jak dosáhnout diverzity. „Dokud se nezmění politická kultura, tak se tam více žen nedostane. A dokud se tam nedostane více žen, nezmění se politická kultura,“ upozorňuje Špondrová na začarovaný kruh nerovnosti. Není pravda, že by kvóty znamenaly méně kvalitní pracovníky. Pamatuje na to údajně antidiskriminační zákon.

Socioložka natvrdo: Kdyby bylo při pandemii ve vedení více žen, dopadlo by to jinak. Takže kvóty, jinak...
Foto: repro FSS MUNI
Popisek: Zastánkyně kvót socioložka Pavla Špondrová

Hostem podcastu Hlas Heroine byla expertka na kvóty, socioložka a právnička Pavla Špondrová.

Řešily se hlavně kvóty pro ženy, Špondrová totiž patří k zastánkyním kvót pro ženy v politice. „Kvóty se ukazují jako jediné funkční opatření,“ uvedla. „V žádné zemi, kde se podařilo nějakým způsobem tu diverzitu, čímž myslím to nějaké vyrovnané zastoupení žen a mužů v tomto kontextu v politice v rozhodovacích pozicích dosáhnout, tak se to nepodařilo jinak,“ vysvětluje.

Rovné zastoupení mužů a žen v rozhodovacích pozicích – politických, úředních i těch v byznysu – je důležité proto, že například jinak může docházet ke ztrátě talentu.

„Mezi absolventy, absolventkami vysokých škol ženy převažují v České republice ve více než 60 procentech, a to nejen v takových těch pečovatelských oborech, ale týká se to taky ekonomických fakult. Na VŠE absolvuje více žen než mužů poslední dlouhé roky,“ zdůrazňuje Špondrová. Prý jde o karikaturu současného stavu, kdy máme významně vzdělanou část populace, a na straně druhé významné podreprezentování této části populace v klíčových pozicích nutných pro chod společnosti. I covid prý dopadl především na ženy.

Prý i řada studií ukazuje na to, že pokud jsou týmy smíšené, nejen genderově, ale i věkově a etnicky, že jsou efektivnější.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…