Skutečností je, že ruská vláda vydala zatykač na estonskou premiérku Kaju Kallasovou.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí (MZV) Maria Zacharovová prohlásila, že Kallasová „aktivně provádí politiku ničení památníků a zesměšňování památky sovětských vojáků“ a že musí být pohnána k odpovědnosti za „rouhání“.
Článek 243 ruského trestního zákoníku podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) uvádí, že za ničení nebo poškozování objektů a památek kulturního dědictví hrozí trest odnětí svobody až na šest let. Rusko však nemá zákonnou pravomoc stíhat cizí státní příslušníky za údajné porušování ruských zákonů v cizích státech.
Celý seznam hledaných osob podle deníku zahrnuje desítky tisíc osob. Rusů, Ukrajinců a cizinců, které ruská vláda považuje za nepřátele. „Jsou mezi nimi i desítky Němců! Němečtí občané, kteří bojují v ukrajinské armádě proti ruským invazním silám – a jeden soudce,“ upozornil Bild.
Oním soudcem je Bertram Schmidt, býval spolkový soudce a člen Mezinárodního trestního soudu. Bild k tomu poznamenal, že jde pravděpodobně o reakci na rozhodnutí vydat mezinárodní zatykač na Vladimira Putina kvůli únosům ukrajinských dětí do Ruska.
Podle ukrajinské strany přišly po 24. únoru na území Ukrajiny tisíce cizinců, kteří se rozhodli vzdorovat ruským agresorům na ukrajinské půdě se zbraní v ruce. Přesný seznam těchto cizinců podle deníku Bild neexistuje, ale ruští prováleční blogeři prý sestavili vlastní seznamy lidí, které dokázali dohledat. Celkem je na seznamu hledaných zahraničních bojovníků 396 jmen. Patří mezi ně 100 Gruzínců, 93 Britů, 61 Bělorusů, 23 Izraelců, 21 Američanů – a 14 Němců.
„Za pátrání po nepřátelích Kremlu je zodpovědný Alexander Bastrykin, šéf Vyšetřovacího výboru Ruské federace. Ve stejné době jako Putin studoval Bastrykin práva na univerzitě v tehdejším Leningradu (dnes Petrohrad). Od roku 2014 je na sankčních seznamech EU a USA,“ uvedl Bild.
Moskva také vyhlásila pátrání po prominentních odpůrcích Kremlu. Patří mezi ně Putinův kritik Bill Browder a americký senátor Lindsey Graham.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.