Šok z Rumunska: 58 % pro prezidentského kandidáta, kterého se bojí NATO

04.12.2024 13:14 | Monitoring

Rumuni půjdou v neděli ke druhému kolu prezidentských voleb, ve kterém proti sobě budou stát Georgescu a Lasconiová. A průzkumy naznačují, že nevyzpytatelný Calin Georgescu se svými proruskými postoji může opravdu hodně zavařit celému NATO. A Ukrajině.

Šok z Rumunska: 58 % pro prezidentského kandidáta, kterého se bojí NATO
Foto: Repro FB
Popisek: Calin Georgescu, rumunský politik a vítěz prvního kola prezidentského klání

Anketa

Jak hodnotíte opatření, která v době nejhoršího covidu přijímala vláda České republiky?

hlasovalo: 3859 lidí
V Rumunsku žije asi 19 milionů lidí a již přes dvě desítky let patří do NATO. V Rumunsku se také nachází letecká základna, která se rozšiřuje a stává se největší leteckou základnou v Evropě. Sousedí s Ukrajinou a přes Černé moře sledují Ruskem okupovaný Krym. Rumunsko posílá do Kyjeva zbraně i střelivo a hostí americký systém protiraketové obrany Aegis Ashore v Deveselu v jižním Rumunsku, kde sídlí rumunské i americké síly.

Předvolební průzkumy naznačují, že by druhé kolo prezidentských voleb mohl jasně vyhrát Georgescu, který se nijak netají se svými názory. Mnohdy velmi kontroverzními. Mohl by dostat 58 procent hlasů.

Proti němu stojí Elena Valerica Lasconiová, rumunská novinářka a politička, od října 2020 starostka města Campulung a od června 2024 předsedkyně Unie záchrany Rumunska, která by podle zmíněného průzkumu získala 42 procent hlasů.

Průzkum před rumunskými prezidentskými volbami

Vyhraje-li Georgescu, budou z toho mít těžkou hlavu i v centrále NATO v Bruselu. Proč? Kvůli tomu, co Georgescu říká.

„Nechci opustit NATO, nechci opustit Evropskou unii,“ řekl Georgescu minulý týden. „Ale já chci zaujmout postoj – neklečet tam, nebrat všechno. Jak jsem řekl, měli bychom pracovat v našem národním zájmu,“ zdůraznil.

Nezávislého kandidáta, který šokoval vítězstvím v prvním kole prezidentských voleb, citoval server Politico, který také upozornil, že 88 procent Rumunů si přeje v NATO setrvat.

Háček je však v tom, že rumunský politický systém se podobá systému francouzskému, jenž patří do kategorie poloprezidentských systémů, v nichž hlava státu vždy hraje nezanedbatelnou roli, byť si nemůže dovolit všechno. Prezident je v Rumunsku mimo jiné vrchním velitelem ozbrojených sil a má na starosti zahraniční politiku. Server Politico naznačuje, že by se možný budoucí rumunský prezident mohl stát Viktorem Orbánem v NATO. Jinými slovy, Georgescu může hrát v centrále NATO roli podobné proruské brzdy, jakou Orbán sehrává v EU. Tak to vidí Politico.

„Dramatický politický posun v Bukurešti by tedy mohl podkopat roli Rumunska jako jednoho z hlavních regionálních bezpečnostních hráčů vojenské aliance. Tato země je jednou z největších jednotek nakupujících nové zbraně v alianci. Létá na bojových letounech F-16, které nakupuje z Ameriky. Totéž platí pro hlavní bojové tanky M1 Abrams a má za cíl otevřít jednu z největších leteckých základen v NATO. Nasadila také vojáky do Iráku a Afghánistánu,“ napsal server.

Anketa

Chcete, aby v rámci koalice STAČILO! kandidovala i SOCDEM Jany Maláčové?

60%
30%
hlasovalo: 3684 lidí
„Blízkost Ukrajiny učinila z Rumunska důležitého logistického partnera,“ řekla Antonia Colibasanu, geopolitická analytička Geopolitical Futures se sídlem v Rumunsku a dodala, že Rumunsko je také výcvikovým centrem pro ukrajinské piloty F-16.

Kromě protiraketové obrany v Deveselu chce Rumunsko vynaložit 2,7 miliardy dolarů na přeměnu své letecké základny Mihail Kogălniceanu na jedno z největších zařízení NATO. Na této základně by mělo v budoucnu působit až 10 tisíc vojáků a civilistů. Vedle toho Rumunsko disponuje systémem HIMMARS a hodlá koupit 32 stíhaček F-35. Zkrátka a dobře, modernizuje svou armádu tak, aby mohla odolat případnému útoku. Současně chce Rumunsko zakoupit 54 samohybných houfnic K9 Thunder od jihokorejského Hanwha Aerospace za 910 milionů dolarů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 43 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když má někdo v hlavě rozum, nemusí být proruský, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 04.12.2024 14:11:10
když to někomu politicky myslí, nemusí být Putinův šváb, když má na mysli blaho SVÝCH občanů, nemusí hned bourat základy demokracie, kdo vidí určité chyby na koncepci NATO a EU, NEMUSÍ!!!! být agentem Kremlu a kdo netouží po dalším odnárodňování, nebývá obvykle nepřítel spolupráce. Georgescu je zřejmě rozumný muž, stejný jako pánové Fico a Orbán. Je rozumný, nikoli proruský. Politiky, kteří ve všem rozumném a myšlenkově naplněném vidí hned vliv Ruska, je třeba odstavit od vesel, neb vedou Evropu do pekel, Českou republiku obzvláště. Čerstvý vzduch, skotské střiky, Plegomazín, hrabání listí na ústavní zahradě, to vše dělá při protiruské paranoie zázraky. Česká vláda by měla zasedat v Bohnicích, aby to neměla daleko k různým kůrám, tak potřebným pro její další existenci. Hrozná banda!

|  10 |  0

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…