Holešovská výzva dlouhodobě požadovala odstoupení vlády Petra Nečase (ODS). Jednu z demonstrací uspořádala loni 10. dubna před pražskou Strakovou akademií v době, kdy v budově začínala schůze ministrů. Sedmapadesátiletý Popelka tam svým vozem se zvukovou aparaturou, z níž přehrával státní hymnu a svatováclavský chorál, zastavil provoz.
Popelka u soudu již dříve vypověděl, že byl rozhodnutý alespoň na chvíli zablokovat dopravu
"S rozsudkem nesouhlasím. Mám aspoň o důvod víc pokračovat v tom, co jsme dělali doposud. Možná, že se poměry v této zemi již brzy změní," prohlásil po vyhlášení verdiktu Popelka. Do soudní síně ho dnes přišly podpořit asi dvě desítky jeho stoupenců. Při čtení rozsudku vykřikovali hesla jako "ostuda" nebo "politický proces".
Popelka u soudu již dříve vypověděl, že byl rozhodnutý alespoň na chvíli zablokovat dopravu. Rozhořčilo ho však, že policisté rozestavili na chodník před Úřadem vlády zábrany, takže demonstranti museli stát na silnici a vyhýbat se autům. Podle něho tak policie neoprávněně zabrala veřejné prostranství. Poté, co policisté Popelku vykázali, odjel, následně se ale vrátil, ve voze se zamkl a odmítl jej opustit. S policisty nekomunikoval a podle obžaloby se nakonec proti jednomu z nich schválně rozjel.
Popelka to ovšem popírá. Tvrdí, že zapnul blinkr a zařadil rychlost, čímž dal najevo, že chce odjet. Vůz se podle něho pohyboval rychlostí asi pět kilometrů v hodině. Také zasahující policista vypověděl, že se necítil údajným najížděním ohrožen na svém zdraví. Policisté později rozbili obuškem okénko, nastříkali Popelkovi do obličeje pepřový sprej a vytáhli ho z auta ven. Musel proto do nemocnice na výplach očí.
Mohl se cítit ukřivděn
"Obžalovaný působil vozidlem na výkon pravomoci úřední osoby, v tomto případě policisty. I bez toho, aniž by došlo k ublížení na zdraví nebo jiné újmě na zdraví, naplnil obžalovaný tímto svým jednáním skutkovou podstatu tak, jak byla uvedena v obžalobě," zdůvodnila odsuzující verdikt předsedkyně trestního senátu Lenka Cihlářová.
Podle ní se také podařilo díky kamerovému záznamu vyvrátit Popelkovo tvrzení, že dával policistovi rozsvícením blinkru najevo úmysl odjet. "Výstražná světla byla na automobilu zapnuta po celou dobu," podotkla Cihlářová. Připustila však, že se Popelka dostal do napjaté situace. "Mohl se cítit ukřivděn tím, že zábrany bránily využití chodníku jako veřejného prostranství. Nicméně nelze toto klást za vinu policistům, kteří tam zasahovali," uvedla. Zábrany totiž podle ní instalovala ještě před jejich příjezdem ochranná služba Úřadu vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp