„Z mého pohledu tomu tak není,“ říká Coufal. Chování politiků apolitických stran je podle něj veskrze pragmatické a odpovídající situaci.
„Prostě nám ukazují, že ve společnosti jsou problémy, na něž stát nestačí a stačit nikdy nebude. Řešení těchto problémů je na rozhodnutí každého jednotlivce a nedá se rozhodnutím politiků najít řešení vyhovující všem. Z mého pohledu, pokud chceme malý stát, který minimálním způsobem zasahuje do rozhodování občana, není současný pasivní postoj politiků k důchodovému systému nijak špatný. Důchodový systém je již poměrně dlouhou dobu stabilní a všichni občané mají možnost se jeho podmínkám přizpůsobit a (zcela logicky ve světle toho, co důchodový systém nabízí) zařídit po svém,“ dodává.
„To, že státem garantovaný důchod bude ve své podstatě spíše sociální dávka zajišťující sociální minimum, je z vývoje poměru průměrného důchodu k průměrné mzdě asi každému jasné. Můžeme se rozčilovat, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak asi vše, co s tím můžeme dělat,“ obává se soukromník Coufal.
Podívejme se, co můžeme pro své spokojené stáří udělat
Základem je podle politika zbavení se iluze, že se o nás postará stát. „Druhým faktem je, že v každém případě se jedná o odložení naší spotřeby v době, kdy jsme mladí, silní a úspěšní, na dobu, kdy už tak mladí, silní a úspěšní nebudeme. Toto odložení spotřeby je naše investice do budoucnosti a znamená naši oporu v dobách, kdy standardní běžné příjmy nestačí naší spotřebě. Důležitou vlastností soukromých úspor na ‚důchod‘ oproti státnímu důchodovému systému je to, že pokud předčasně zemřeme, tak tyto úspory nezmizí a zůstanou vašemu partnerovi či dětem,“ říká Coufal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová