Spor ohledně mýta se zítra pokusí vyřešit koaliční rada

06.07.2016 10:38 | Zprávy

Koaliční rada, která se sejde ve čtvrtek po jednání vlády, se bude zabývat dalším sporným tématem – situací kolem provozovatele mýtného systému na dálnicích a silnicích vyšších tříd. Špičky koalice by se měly také vrátit k návrhům hnutí ANO na úpravy koaliční smlouvy či k zákonům, které aktuálně projednává Sněmovna.

Spor ohledně mýta se zítra pokusí vyřešit koaliční rada
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Desetiletá smlouva na správu mýtného systému vyprší na konci letošního roku. Snahu najít nového provozovatele prostřednictvím otevřené soutěže ministerstvo vzdalo na konci loňského roku, protože řádný tendr už není možné stihnout. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce proto na čtvrteční jednání vlády předložit návrh na prodloužení smlouvy se současným provozovatelem, společností Kapsch. Proti tomu se ale staví sociální demokracie a situaci za problematickou považuje i předseda třetího koaličního partnera KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Prodloužení smlouvy s Kapschem je prý jediné funkční řešení

„Nejsme ochotni ve čtvrtek na vládě ten materiál hlasovat. Ve čtvrtek je koaliční rada, a jak jsem mluvil s panem premiérem, tak to bude hlavní téma koaliční rady, co s tím dál,“ řekl na začátku týdne k mýtu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Sociální demokraté chtějí, aby Ťok přišel s možnými krizovými řešeními pro případ, že se smlouvu s firmou Kapsch nepodaří prodloužit. Podle nich hrozí to, že se mýto nebude vůbec vybírat, což by znamenalo výpadek v příjmech státního rozpočtu zhruba deset miliard korun ročně.

Ťok uvedl, že prodloužení smlouvy s Kapschem je jediné funkční řešení a že věří tomu, že se mu podaří o tom přesvědčit i vládu.

Budou se řešit i úpravy koaliční smlouvy

Koalice by se měla vrátit také k návrhům na úpravy koaliční smlouvy, s kterými přišlo ANO v souvislosti s roztržkou kolem reorganizace policie. Koaliční partneři se tehdy neshodli například na tom, kdy je či není ukončeno dohodovací řízení. ANO poté navrhlo, aby u dohodovacího řízení i koaliční rady byly termíny 72 hodin, do kterých musí být jednání svoláno. Lidovci jsou ale k návrhům skeptičtí. „Obávám se, že to není úplně reálné, premiér může být někde na cestě,“ řekl ČTK předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Mihola ale podporuje to, aby se koaliční rada scházela častěji.

Špičky vládních stran by se mohly zabývat také připravovanou legislativou či návrhy zákonů, které teď projednává Sněmovna. Před závěrečným schvalováním je například novela o střetu zájmů, jež by mohla poslaneckými úpravami omezit podnikání členů vlády. Pozměňovací návrh k této normě, podle kterého by člen vlády nesměl být ovládající osobou ve firmách, podali zástupci vládní ČSSD. Proti těmto úpravám protestuje hnutí ANO. Zjevně míří na jeho předsedu a ministra financí Andreje Babiše, jenž vlastní skupinu Agrofert.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

očkování

Dobrý den, chápu vás správně, že si myslíte, že za nárůstem předčasných a náhlých úmrtí je očkování? Proti čemu přesně? Proti covidu nebo i něčemu dalšímu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

4:41 „Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

Spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra po sledování speciálu ČT k prezi…