Squat? Jakmile vám vlezou do baráku, už ani policie nic neudělá. Drsná zkušenost ze Západu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

20.07.2021 21:20 | Zprávy

V České republice je squatting na rozdíl od některých jiných zemí stále brán jako nelegální jednání, které může být posuzováno jako trestný čin. V zahraničí jsou squaty však často brány dokonce jako jistý druh sociálního bydlení. Jak to funguje například s byty ve Španělsku či Nizozemsku, probrali U Kulatého stolu moderátoři Martin Klesnil a Patrik Fiala.

Squat? Jakmile vám vlezou do baráku, už ani policie nic neudělá. Drsná zkušenost ze Západu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aktivisté na střeše Kliniky

Problematika squattingu není v Česku příliš rozšířený jev, není proto divu, že v tuzemsku na sebe sguatteři strhávají stále velkou pozornost. V zahraničí jde však o běžnou záležitost. Moderátor Patrik Fiala přiblížil, že ve Španělsku například platí zákon, že když se vám někdo vloupe do dlouhodobě prázdného bytu a usadí se tam, nic s tím neuděláte a nemůžete jej z něj vyhodit. Takový samozvaní „nájemníci“ se na vaši adresu mohou dokonce přihlásit k trvalému pobytu.

„Squatting je známý po celém světě, ve Španělsku se tenhle název ale nepoužívá, tam na to používají slovo ‚okupa‘,“ pokračuje Fiala.

Podobné způsoby jsou legální i v Nizozemsku. V nizozemském právu je schváleno, že pokud je budova nepoužívána po dobu 12 měsíců, a její vlastník nemá urgentní potřebu budovu požívat – jako například nájemní smlovu začínající příští měsíc – je možné budovu „zabrat“. Prvotní průnik do domu je ale brán jako vloupání.

Policie může sguattery zatknout, když jim majitel nemovitosti ohlásí, že se do budovy právě vloupávají. Pokud však policie najde squattery v budově už spolu se stolem, židlí a postelí (formální důkaz, že tam opravdu bydlí), vztahuje se na ně zákon na ochranu podnájemníků před vystěhováním – právo na bydlení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochod proti potratům zničený Policií ČR? Nová svědectví

4:40 Pochod proti potratům zničený Policií ČR? Nová svědectví

Pochod pro život musel být ukončen předčasně poté, co jej zablokovaly tisíce fanoušků potratů. Polic…