Expremiér za ODS Mirek Topolánek a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) před časem přišli v komentáři pro Hospodářské noviny s návrhem, jak postavit české finance opět na nohy. V deseti krocích. Pánové mimo jiné navrhují zvýšit finanční spoluúčast pacientů v českém zdravotnictvím, snížit počet úředníků a snížit tempo valorizace důchodů.
Stávající ministr financí z ODS Zbyněk Stanjura však v rozhovoru pro deník Právo oznámil, že na zpomalení valorizace důchodů nedojde. Toho se prý senioři bát nemusí.
„Jako politicky i lidsky neprůchozí považuji nyní upravovat valorizační schéma penzí v neprospěch důchodců, na které tvrdě dopadá současné zdražování,“ řekl Právu Stanjura.
- Celý rozhovor naleznete zde
Ekonomka Ilona Švihlíková se zamyslela nad tím, proč Kalousek s Topolánkem před časem se svými deseti body přišli.
„Opatření mají zřejmě ukázat, že současná vláda není tak asociální. Pokud mám brát vážně opatření, která pravicově míří na ty nejbezbrannější a nejchudší, tak by to chtělo do seznamu doplnit zvýšený nákup vodních děl, aby bylo co použít, až se lidé začnou bouřit,“ prohlásila.
Stanjura odmítl i zvyšování daní u fyzických osob.
Jenže se svým odporem ke zvyšování daní naráží na názor řady ekonomů, kteří se shodují v tom, že bez navýšení některých daní se Česko prostě neobejde. Tento názor zastávají např. ekonomové Pavel Peterka, hlavní ekonom Roklenu, Pavel Sobíšek, ekonom UniCredit Bank, a ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.