Starostka Berouna: Volby na jaře příštího roku jsou reálná možnost

16.11.2013 10:21 | Zprávy

Žen v politice ubývá. V čem vidí starostka Šárka Endrlová (NEZÁVISLÍ BEROUŇÁCI) příčiny a preferovala by ve vysokých funkcích více žen? V čele Berouna je od roku 2011 a brzy po nástupu do funkce aktivně vystupovala proti plánovanému průzkumu a následné těžbě břidličných plynů na svém území. Během dvou let již dvakrát musela řešit následky povodní. Rozhodnutí stát se starostkou ale nelituje a příští rok by chtěla mandát obhájit. Jaké priority a jaké cíle má nyní do konce volebního období?

Starostka Berouna: Volby na jaře příštího roku jsou reálná možnost
Foto: archiv starostky
Popisek: Starostka Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci)

Předčasné volby jsou za námi a do sněmovny se dostal historicky nejvyšší počet stran. Jak vy osobně hodnotíte výsledek a prozradíte nám váš tip na další vývoj? Domníváte se, že vznikne stabilní, konstruktivní vláda?

Ráda bych si myslela, že ano. Obávám se ale, že další nákladné volby na jaře příštího roku jsou reálná možnost. Výsledek právě proběhlých voleb dle mého ukazuje, že voliči jsou z politiky a zejména z politiků unavení a demotivovaní.

I vy byste chtěla příští rok obhájit mandát starostky Berouna, a byť jde o předčasnou otázku, jaké jsou vaše priority pro následující volební období? Co je podle vás třeba aktuálně v Berouně řešit?

Před námi je teď zejména realizace projektu přesunu autobusového nádraží k vlakovému a s tím související celá řada drobnějších investic. Jedná se o opravdu unikátní projekt, na který se nám podařilo získat více než 50 milionů korun z programu česko-švýcarské spolupráce. Koncem tohoto roku jsme připravili a podali několik projektů, se kterými se ucházíme o finanční prostředky z ROP nebo SFŽP. Jde například o zateplení školek a škol, vybudování muzea hrnčířství k výročí 750 let města nebo opravy důležitých městských komunikací.

Pokud jde o aktuální témata k řešení - jedná se zejména o nadměrnou dopravní zátěž, která je v našem historickém městě řešitelná jen s velkými obtížemi a nemalými financemi, kterými bohužel nedisponujeme. Druhým tématem je bezdomovectví. Osob bez přístřeší přibývá, stát tuto problematiku prakticky neřeší a na obcích tak leží velká tíha zodpovědnosti i financí.

Starostkou jste poprvé, a to ne úplně celé volební období. Co byste tak za dva roky ve funkci vyzdvihla? A nelitujete toho, že jste ve funkci nebyla hned od začátku volebního období?

Bylo to pět měsíců po řádných volbách a začátky nebyly vůbec jednoduché. Musela jsem nejprve vydržet a vybojovat řadu věcí, abych mohla vůbec začít pracovat. Nelituji ale ničeho.

Brzy po mém nástupu do funkce starostky byl Beroun nucen mým prostřednictvím zaujmout razantní stanovisko k plánovanému průzkumu a následné těžbě břidličných plynů na svém území. Dva roky jsme bojovali proti tomuto absurdnímu záměru a já myslím, že je za námi velký kus práce. S naším stanoviskem jsme se dostali až do Senátu a na půdu Evropského parlamentu, který před časem schválil první legislativní změny ve prospěch zdravého rozumu.

Za dobu, co jsem na radnici, už nás dvakrát řádně potrápila povodeň, naposledy letos v červnu, a proto neustále pracujeme na zdokonalování povodňového plánu a protipovodňových opatřeních našeho města. V těchto dnech se dokončuje stavba dvoukilometrové povodňové hráze za více než 125 milionů korun.

Velkou pozornost věnujeme také neustálému rozšiřování nabídky veškerých služeb a volnočasových aktivit pro naše občany. Beroun je nádherné město, které má co nabídnout ve všech směrech, a my si to velmi dobře uvědomujeme.

Na bilancování je ale příliš brzy. Kdo tuhle práci někdy zkusil, jistě mi dá za pravdu, že v komunální sféře nedosáhnete významných výsledků za první dva roky. I tak se ale podařila celá řada věcí, na které jsem pyšná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

14:10 Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

Výsledky voleb v USA vedou k velmi nečekaným dohrám. Profesorka Amy Chadwicková na univerzitě v Ohiu…