„Muslimský starosta může jedné věci pomoct. Pokud bude tvrdě vystupovat proti islamismu jako nenávistné politické ideologii, může být dobrým příkladem. Třeba po vzoru Quilliam Foundation. Jen po Londýně chodí stovky islámských fundamentalistů. Jako třeba muslimský starosta nizozemského Rotterdamu, který v návaznosti na protesty místních muslimů proti karikování jejich Proroka po teroristickém útoku na Charlie Hebdo vyhlásil: pokud nechcete dodržovat naše evropská demokratická pravidla na svobodu projevu, tak táhněte,“ napsal na sociální síti Janda.
Právě tak by se měli podle Jandy chovat muslimové žijící v EU. Každý demokrat musí bojovat se zlem, chce-li se nazývat demokratem, a islamismus je zlem. Stejně tak by se pravicoví politici měli postavit pravicovým extremistům a levicoví těm levicovým. Na politicích leží velká odpovědnost. Totéž platí i o muslimech pohybujících se ve veřejné sféře. Právě muslimové se musí postavit islamismu a říct, že tudy cesta nevede. Podle Jandy v tom sice muslimům můžeme pomoct, ale hlavní úkol leží na jejich bedrech.
Je to především levicový politik, zní z ČSSD
Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) však nabízí trochu jiný pohled, když zdůrazňuje, že volby v Londýně vyhrál labourista neboli v podstatě sociální demokrat. Když ve volbách uspěl Kalousek, také se přece psalo, že uspěla TOP 09 a ne, že uspěli křesťané. „Musím říct, že nechápu naše média. Proč nenapíší, že vyhráli sociální demokraté. O Kalouskovi taky nepíší, že byl zvolen katolík, ale dříve KDU-ČSL a nyní TOP09. Není na tom něco divného? Co myslíte?“ ptal se na sociální síti Škromach.
Stejnou optikou se na zvolení Sadiqa Khana dívá i další sociální demokrat Jaroslav Foldyna. „Je to důležitější, bude zvolen ne proto, že je muslim, ale pro to, že je výrazný levicový politik,“ zdůraznil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp