Stát s lithiem zaspal. Průšvih jako OKD? Zde je svědectví odborníka na nerostný výzkum, které nebylo slyšet

28.10.2017 18:07 | Zprávy

ROZHOVOR O zásobách lithia stát vždy věděl a nikdy o ně nejevil velký zájem. Svědectví odborníka, který dává k dobru perličku od Čechoameričana, dokládající, že kauza „pokladu budoucnosti“ je důsledek politických ignorantů. Cirkus na politické scéně je jen hrou, nic kritického v memorandu není, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Petr Svoboda, šéf Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí, který přirovnává aféru k případu OKD a mosteckých dolů. Přečtěte si vysvětlení, co by se stalo, kdyby Česká republika nakonec chtěla vzít těžbu na svá bedra.

Stát s lithiem zaspal. Průšvih jako OKD? Zde je svědectví odborníka na nerostný výzkum, které nebylo slyšet
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Cínovec, víska spadající pod Dubí v Severních Čechách - horská osada je v centru pozornosti kvůli velkým zásobám lithia. Znak zkřížených nástrojů mlátek a želízko ("důlní šlígle") je hornickým symbolem.

Kauza lithia již nenese nános předvolebního handrkování a je možné se snad již bavit zcela věcně. Je podle vašich odborných zkušeností v naší zemi v oblasti těžby normální, aby financování zaštítila a podíl hornicko-geologické společnosti vlastnila zahraniční firma?

Dle mého názoru je potřeba vycházet z platných zákonů České republiky. Oblast těžby nerostných a jiných surovin v České republice řeší především zákon o ochraně nerostného bohatství, takzvaný „horní zákon“. Znalci zákona uvádějí, že přednostní právo pro udělení povolení k těžbě má ten, kdo prováděl průzkum ložiska. Udělení povolení k těžbě společnosti Geomet by tedy bylo přirozeným naplněním dikce zákona a nebylo by na tom nic divného.

Byl to stát, který vydal licenci k průzkumu, jež následně opravňuje těžaře k přednostnímu právu na těžbu – státní představitelé však nyní křičí, není ale tedy chyba jen na jejich straně, protože tohle vše přeci věděli? Považujete za nejlepší řešení, kdyby k průzkumu a těžbě lithia směřoval státní podnik?

Český stát, nebo kterákoli ze státních firem, měl stejnou možnost provést průzkumné práce sám nebo ve spolupráci se společností Geomet. Své šance a svého práva však nevyužil. Pokud by tedy nyní chtěla těžit rudu na Cínovci Česká republika prostřednictvím některé ze svých státních společností, musela by nalézt příslušné právní zdůvodnění takového kroku. Možnou variantou by bylo neudělit povolení k těžbě australské společnosti a zahájit celý proces realizace projektu pouze českými společnostmi. To by ale znamenalo začít znovu od začátku.

Australská společnost nebude mít zájem poskytnout výsledky průzkumu České republice vzhledem k tomu, že průzkum financovala sama z vlastních zdrojů. To by realizaci celého projektu protáhlo o minimálně dalších pět let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miluji Evropany, ale toto se musí změnit. J. D. Vance poslal zásadní vzkaz

18:18 Miluji Evropany, ale toto se musí změnit. J. D. Vance poslal zásadní vzkaz

J. D. Vance, americký viceprezident, který stojí po boku Donalda Trumpa, poslal jasný vzkaz ukrajins…