„Celá euroatlantická civilizace, jak se zdá, se vypotřebovala, ztrácí potenci, ztrácí schopnost udržet si podporu veřejnosti, a mohu téměř použít termín, vyklízí prostor nejrůznějším extremistickým, populistickým, a co je nejdůležitější, na nacionalismu postaveným politickým subjektům,“ připomíná server slova šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, jež zazněla před rokem. Tehdy varoval také před tím, že nám hrozí hodnotový rozpad, je možné odstranění demokracie nebo liberálního státu.
Původní text ZDE
Předseda Nejvyššího správního soudu, dnes již bývalý, Josef Baxa tehdy hovořil o trendech pozorovatelných v okolních zemích. „Víte, tak jak sledujeme vývoj v Evropě, a dokonce i mimo Evropu, vidíme, že ten dosavadní koncept prochází jakousi krizí a že přicházejí ke slovu různí autoritáři, kteří mají úplně jinou představu o dělbě moci a brzdách a protiváhách,“ uvedl Baxa, zmiňuje veřejnoprávní média, soudy, neziskový sektor i občanskou společnost.
„Já netvrdím, že se na justici nemůže vyvíjet tlak, který směřuje k dobrému smyslu. Třeba, aby rychleji rozhodovala, aby rozhodovala spravedlivě, aby v ní nebyla korupce. To je všechno v pořádku. Ale když se na ni působí ve špatném smyslu, tak má justice hrozně malé prostředky obrany,“ dodával tehdy Pavel Šámal.
Komentátor Robert Malecký se pak na stejném serveru věnuje aktuálnímu problému v justici, konci ústavního soudce Jana Musila. Prezident Miloš Zeman totiž bude vybírat náhradu. Malecký se domnívá, že odchod Musila souvisí s aktuální kauzou zasahování prezidenta do pravomocí soudců.
Původní text ZDE
„Zeman už podle všeho náhradu za soudce Musila má. Předseda Senátu Jaroslav Kubera po středeční schůzce na Hradě oznámil, že Zeman navrhne ústavního právníka Aleše Gerlocha. Tedy jméno, o kterém se mluví už několik měsíců. A zároveň člověka, který má k Miloši Zemanovi blízko a v minulosti už mu svými právními rozklady několikrát pomohl v jeho přích,“ podotkl Malecký.
„V přímém přenosu, na pozadí vrcholící mediální přestřelky o zasahování do nezávislosti justice, sledujeme boj o příští podobu Ústavního soudu. Prezident Zeman byl doposud z justice chválen za to, že na rozdíl od svého předchůdce naplňoval Ústavní soud vhodně. Teď se s justicí, která by na místě budoucího předsedy většinově nejspíš ráda viděla Baxu, nebo aspoň šéfa pražského Městského soudu a čestného prezidenta Soudcovské unie Libora Vávru, neshoduje,“ dodává Malecký s tím, že vrcholní představitelé justice ztratili na prezidenta vliv.
„Gerlochovou nominací prezident rozehrál další ‚šprajc‘. V Senátu se ukáže, zda v tom má i širší politickou podporu,“ uzavřel Malecký.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef