Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?Anketa
V loňském roce sice husy oproti předloňsku v některých supermarketech lehce zlevnily, oproti roku 2021 šlo však o dosti vyšší ceny. Zatímco tehdy například v Albertu šlo pořídit kilo husy za 79,90 Kč, vloni byla ve stejném supermarketu za 199 Kč/kg v případě chlazené varianty a 159 Kč/kg stála mražená. Podobně na tom byly i další supermarkety a výjimkou tak nebylo, že zákazníci zaplatili za 4kilovou husu v Globusu až o 280 korun více oproti listopadu 2021. Podražila totiž hned o 70 korun více na každém kilogramu na 169,90 Kč/kg z 99,90 Kč/kg v listopadu 2021.
A jak je tomu letos? Spotřebitelé se mohou radovat, že se již ceny více ustálily a leckde dokonce opět poklesly, byť na úrovně před nedávnou inflační vlnou nikoliv. Ceny tak již nejsou na úrovních, při nichž i u mnohých milovníků svatomartinských hodů převládl nad chutí husy dobrý pocit z ušetřených peněz, a na rodinné tabuli se častěji objevovala náhrada v podobě kachny.
V Globusu se dá letos kilogram chlazené husy pořídit za 109,90 Kč/kg, což znamená, že je její kilogram oproti roku 2021 dražší o 10 korun, avšak mnohem levnější než loni. Totožnou cenu letos stojí rovněž husa v Lidlu.
Místem, kde naopak husa značně podražila oproti předchozím letům, je supermarket Tesco. Zatímco v roce 2021 se tam husy prodávaly za 109 korun za kilogram, letos je to již 249,90 Kč/kg a za 4kilogramovou husu tak necháte u pokladny při platbě hotovostí rovnou tisícovku. O výhodné ceně nelze hovořit ani při platbě s věrnostní kartou Clubcard, kdy kilo husy vyjde na 179,90 Kč/kg.
V Kauflandu pak letos husa oproti loňsku zlevnila a oproti roku 2021 je každý její kilogram dražší podobně jako v několika dalších supermarketech o 10 korun. Letos je totiž její cena 119,90 Kč/kg.
Za 109,90 Kč lze pak kilo husy koupit v Bille, což je cena stejná jako v Globusu a Lidlu.
Existuje však i varianta pro lidi, kteří se odmítají rozloučit s husou, a přesto chtějí ušetřit. V takové konzumenty, kterým nevadí, že se uskromní a namísto čerstvé chlazené husy jim postačí husa mrazená, má letos Albert cenovku na úrovni 89,90 Kč/kg.
Co se však leckdy pojí s mraženou husou, je její nečeský původ, jelikož se tlak na nižší ceny i převis poptávky nad nabídkou častokrát obchodníci rozhodují řešit prodejem mražené drůbeže z ciziny.
Pročež nebývá tak neobvyklé, že mnoha lidem při pondělním slavnostním obědě na stole přistane rozmražená husa z Německa či z východu Maďarska, například z vesničky Nyírgelse v rumunsko-ukrajinském pomezí, kde se nachází jeden z chovů zásobujících české supermarkety.
Již v minulém roce zemědělský a potravinářský analytik Petr Havel ve svém sdělení pro ParlamentníListy.cz upozornil na zvýšené náklady na chov hus a zároveň na snížení jejich tuzemské produkce. Oproti loňsku se situace zlepšila; Agrární komora ČR informuje, že podle společnosti Česká drůbeží jich chovatelé v Česku vykrmili 178.654 kusů, což je meziročně o 10 % více.
„A každý rok tradičních výkrmů hus přibývá. Z jedné husy se může najíst šest lidí. Česká produkce tak má pro letošek připraveno přes milion porcí. Zbytek poptávky po tradičním svatomartinském pokrmu doplní dovozy hus ze zahraničí. Ty jsou ovšem často méně kvalitní. Variantou jsou i levnější kachny,“ podotkla Agrární komora ČR.
Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá pak varovala, že pokud někdo čeká, že na českou husu narazí v supermarketu, bude zřejmě zklamán.
„Ve velkých obchodních řetězcích jsem ale nikdy českou husu neviděla. A není se čemu divit, protože tuzemské husí maso je chutnější a kvalitnější, a tím samozřejmě i o něco dražší. Důvodem je fakt, že typ hus v chovaných v Česku je jiný než husy od zahraniční konkurence. Chovatelé tak většinu produkce prodají buď ze dvora, nebo na farmářských trzích. Jelikož česká produkce nestačí pokrýt poptávku, musí se k nám dovážet mražené celé husy nebo husí stehna ze zahraničí. Jejich kvalita ale není srovnatelná s těmi tuzemskými,“ upozornila Dlouhá.
Pro ČTK Dlouhá doplnila, proč by se lidé měli snažit zahraniční produkci raději vyhnout.
„Ty husy [z dovozu] jsou zavřené v hale, krmeny do nižší porážkové hmotnosti a navíc nejsou vykrmované tradičním způsobem v kombinaci s pastvou,“ vysvětlila, co čeká konzumenty, na které česká produkce letos již nezbyde.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas