Svaz průmyslu je zklamán jednáním v Bruselu. Vláda musí jednat sama, a hodně rychle

10.09.2022 17:10 | Zprávy

Svaz průmyslu a dopravy označil výsledek pátečního mimořádného zasedání unijních ministrů pro energetiku zatím za zklamání. Nevedl podle něj k uklidnění situace ve firmách. Bez rychlého konkrétního řešení, které významně sníží ceny energií, mnoho podniků omezí nebo zastaví provoz, což bude mít dopad na celou ekonomiku.

Svaz průmyslu je zklamán jednáním v Bruselu. Vláda musí jednat sama, a hodně rychle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák

Sdělil to dělil prezident SP Jaroslav Hanák. Dodal, že doufá v posun začátkem příštího týdne.

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie se v pátek shodli na návrhu využít neočekávané zisky výrobců energie z levnějších zdrojů, než je plyn, na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií. Evropskou komisi pověřili přípravou dalších opatření, včetně celounijních úspor energie nebo zastropování cen plynu.

„Je sice slibné, že Evropská komise dostala politické zadání a připraví návrhy řešení v řádu dní, ale příliš času nemáme. Musíme urychleně přijmout opatření i na národní úrovni,“ uvedl Hanák. Svaz podle něj s vládou jedná dlouhé měsíce a doufá v to, že několikrát sdělené požadavky zaměstnavatelských svazů nyní už urychleně zpracuje a tím prokáže, že si uvědomuje vážnost situace, řekl dále.

Za účelem nastavení pomoci domácnostem, veřejnému sektoru a firmám by se měla vláda mimořádně sejít v pondělí v podvečer, uvedl tento týden vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka.

Omezení či zastavení provozu firem v důsledku drahých energií způsobí podle Hanáka nejen poškození podniků v mnoha oborech, ale také nedostatek některých výrobků a služeb. Lidé budou čelit dalšímu zdražování, výsledkem neřešení situace bude také propouštění a růst sociálního napětí, upozornil Hanák.

Svaz průmyslu požaduje nejpozději do poloviny října zavést mimořádná opatření proti vysokým cenám elektřiny a plynu pro firmy, ať už na evropské nebo národní úrovni. Nejpozději v říjnu by ministerstvo průmyslu a obchodu mělo dle Svazu vypsat podporu vytvořenou na základě dočasného krizového rámce, který členským státům umožnil okamžitou pomoc firmám v důsledku drahých energií a protiruských sankcí.

Mezi další požadavky patří dokončení a schválení konkrétního nařízení ke kurzarbeitu a předložení scénářů zajištění dodávek plynu s uvedením postupů a předpokladů, kdy a za jakých podmínek bude přistoupeno k vyhlašování odběrových stupňů.

„Za zaměstnavatele je klíčové přijmout všechna navrhovaná opatření. Jejich kombinace a především rychlost zavedení zajistí efektivní pomoc v této kritické situaci,“ řekl Hanák.

Pro stabilizaci situace v průmyslu a firmách je podle SP důležité mimo jiné prodloužení snížení sazby spotřební daně na naftu a benzín. Snížení o 1,50 koruny na litr platí od 1. června zatím do konce září. Ministr financí Zbyněk Stanjura dříve uvedl, že kvůli zajištění konkurenceschopnosti českých podnikatelů zvažuje trvalé snížení spotřební daně u nafty. O tomto záměru by podle ministra dopravy Martina Kupky měla vláda jednat příští týden.


 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…